[]

Kombi nasıl kullanılmalıdır?

Selam Romalılar,

Taşındım ve hayatımda ilk defa kombili eve geçtim. Dolayısıyla bu sistemi yeni öğreniyorum ve kışa girerken sormak istediğim bir şey var?

Arkadaşlar ben bu kombiyi nasıl kullanmalıyım? Hem ısınma hem de tasarruflu olması açısından düşük ısıda sürekli mi tutmalıyım, yoksa akşam eve gelince ısınacağım kadar mı açmalıyım?

Tecrübelerinizi ve aktarmak istediklerinizi bekliyorum. Herkese iyi geceler.

 
Sürekli açık tut diyenlere inanma. Ben kapatıp açarak hem ısınıyorum hem de faturam 300'ü geçmiyor. Isınınca kapat 1,5 saat sonra aç tekrar. İzolasyon iyise bu şekilde düşük fatura ödersin


  • insomniac  (11.09.19 02:56:08) 
Ekim ayında çalıştırdım mart nisan gibi kapattım. 300lü fatura gelmedi.


  • sutlu nescafe  (11.09.19 03:39:56) 
Sürekli açık tut diyenlere inanma diyenlere inanma. Sıfırın altındaki sıcaklıklarda kombiyi belli bir süre kapalı tutarsan, kombinin içinde gerçekleşecek donma o içerideki kartın bozulmasına neden olabilir ve normalde ödeyeceğin faturanın neredeyse iki katı değişim ücreti ödersin. Üstelik ev sahibi değil, sen ödersin. Havalar soğuduğunda kombiyi en düşük düzeyde sürekli açık tut. Yetmezse bir miktar yükselt.


  • sagesen  (11.09.19 06:29:57 ~ 06:30:21) 
Faturanı etkileyecek olan şey kombinin açık veya kapalı olması değil, kombinin kalorifer sistemini kaç derecede sabitlemeye uğraştığıdır.

Kötü ve eski bir kombiniz, yalıtımsız bir eviniz, ısınma sorunu olan bir tesisatınız varsa cihazı 50 - 55 dereceden aşağıda tutarak ısınamaz, ortalama 8 saatte oluşturduğunuz ortamı da cihazı 40 derecenin altına çekerek koruyamazsınız.

Benim deneyimlerime göre kombinin en ideal çalıştırılma şekli önce ortamı ısıtıp, akabinde değeri düşük bir sıcaklığa çekerek o ısıyı korumaya çalışmak. Bu da işte yukarıda saydığım şeylere göre maliyet değişimi gösterecektir.

Çünkü saydığım şeyler sürekli olarak ısıttığınız suyun sıcaklık değerini koruyabilmenizin önünde engel.

Tasarruflu olması için bir oda termometresi almanız iyi olabilir. O şey sayesinde odanızın sıcaklığını sabit tutması için kombiye emir verebiliyorsunuz. Diğer türlü kombi, tüm sistemin sıcaklığını sabit tutmaya uğraşıyor.
  • lisw  (11.09.19 08:09:35) 
lisw+1


  • lostys  (11.09.19 08:48:45) 
@insomniac gibileri dinleme. adam aç kapa yapa yapa daha fazla yaktığının farkında bile değil.

300 tl'lik faturayla hep açık tutsan içeriyi hamam gibi yaparsın bile.
  • biergarten  (11.09.19 11:45:52) 
Belki belirlemişsinizdir ev sahibiyle (varsa) ama hatırlatayım, senelik bakımını yaptırın, böylece büyük bir sıkıntı çıkarsa ev sahibiyle papaz olmadan topu ona atabilirsiniz. Ev sizinse de her sene bakımını yaptırın tabii. Bakım önemli.


  • whoosie  (11.09.19 12:32:22) 
teknik olarak kombi basıncı 1.5 da olsun


  • basond  (11.09.19 12:54:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.