[]

Elektronikçilere bir soru

Merhaba

Bir dirence -örneğin- 5V, 10V ve 20V luk farklı değerlerdeki üreteçler paralel bağlanırsa direncin üzerindeki gerilim ne olur?


 
gercekte farkli güc kaynaklari paralel olduklari icin birbirlerini sarj etmeye calisacaklar direnc üzerinde gerilimlerin ortalamalarını okuruz diye düsünüyorum. 11.7 Volt.


  • alwayschargeneverbend  (10.09.19 23:40:58) 
20V'luk kaynak diğer kaynakları şarj etmeye çalışacaktır(eğer pilse) veya kaynakların iç direnci çok düşüktür o yüzden kısa devre yapmış gibi yüksek akım, voltajı düşük kaynakların üstünden geçecek. Her ikisi de tehlikeli bir durum. Direncin üstünde ilk anda 20V görebilirsin ama sonrası hoş olmaz muhtemelen :)


  • reactionic  (11.09.19 00:12:50) 
5 ve 10V'luk kaynaklar büyük ihtimalle yanar. 20V'luk kaynağın da en iyi ihtimalle sigortası yanar.

Bağlamak için alınması gereken önlemler var, misal kaynak çıkışlarını diyot ile koruyup yüksek gerilimden diğer güç kaynaklarına geçişi engellemen lazım. Çıkışta yük olmaması için önlem alman lazım, kısa devre için önlem alman lazım, bağlanacak yüke göre kaynakları zorlamamak için önlem alman lazım vs....
  • kimlanbu  (11.09.19 09:50:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.