[]

iki kişiye satılan web adresleri

Bunca yıldır web sitesi işleriyle uğraşıyorum, ilk defa şöyle bir şeye denk geldim:

Bir arkadaşım, isimt...l sitesinden bir domain almış. Siteyi yapmamı rica etti, "ancak galiba yönlenmedi, bir bakar mısın" dedi. DNS falan her şey doğru. Tekrar tekrar kontrol ettim.

Domainin göründüğü isimt...l üzerinde sitenin kayıtlarına bakıyorum, domain bana satılmış görünüyor. Sonra tesadüfen ne olacak diye başka bir domain satış sitesinde domain'i aradım, hem whois bilgilerine de bakayım diye. Domain satış sitesi 10 dolara domaini satıyor. Kandırıyorlar diye düşündüm, başka bir sitede tekrar baktım, orada da satılık!

Yani, özetle şu, isimt...l'in "sana sattık" dediği, parasını aldığı ve işlemesini beklediğimiz domain aslında satılmamış, ama parasını almışlar.

sorum şu: ne yapılabilir? tam dava konusu bence aslında, ama Türkiye'de böyle şeyler yürür mü?

 
  • rotten head  (10.09.19 04:44:28) 
domain firmaları belirli bir süre domaini rezerve edebiliyor bildiğim kadarıyla. muhtemelen diğer sitelerden almaya kalktığınızda hata verecektir. (bir kere başıma geldi)

edit: alttaki yorumu okuyunca sansürlediğin firma ismine baktım da mimli orası. güzel domain'leri kendileri reg'liyor diye çok duydum :D
  • brkylmz  (10.09.19 09:23:21 ~ 10:19:01) 
hocam bahsettiğiniz firma leş, benzer bir olay yaşayıp (yıllar önce) sonrasında bırakmıştım orayı kullanmayı. dava açsanız herhalde "bi yanlışlık olmuş" deyip paranızı falan iade ederler, o yüzden başka bir yerden domain'i tekrar satın alıp adamları trolleyebilirsiniz, biraz da onlar stres olsun.


  • plutongezegendegilmi  (10.09.19 09:23:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.