[]

Excel ve muhasebe guruları bi bakabilir mi

Şimdi bir şey yapmak istiyorum ama formülünü bulamadım. Modelleme yapıyorum ve bazı şeyleri amorti etmem gerek. Amorti ediş lineer gidiyor ama her sene farklı yatırım yapıyorum. Atıyorum ilk sene 10 binlik yatırım yaptıysam ikinci sene 7 bin yapıyorum. Öyle bir formül yazmak istiyorum ki amorti etme zamanını değiştirdiğimde hemen ona göre değiştirsin, modele tekrar formül yazmak zorunda kalmayayım.

Hangi formül olur buna?


 
Anlamadim acikcasi, oncelikle amorti nedir, sonrasinda lineer gitmesinden kastin nedir? Amorti etme zamaninin formule etkisi ne onda da gram fikrim yok, Yani subat'ta amorti edecegine mart'ta amorti etsen ne degisecek?


  • skulldragon  (09.09.19 16:39:56) 
Yıllık amorti ettiriyorum. Lineerden kastım da her sene aynı değeri amorti etmek. %10'sa mesela mallar kendini 10 senede amorti edecek her sene de %10'u amorti olacak.

Amorti de amortisman gelirleri mesela şu linkteki

www.google.com
  • noluyo yaa  (09.09.19 16:44:24) 
Amortismanin meslekteki karsiligi amorti ettirmek miymis, bilmiyordum.
Link cok safe gelmedi o yuzden acmiyorum ama anladim muhtemelen, zamani degistirmeyi anlamadigim icin hala cok basit geldi yani degisken bir sey yok cunku topla cikar baska bisi lazim degil. Zaman degistirmek su mudur? ben 10 yilda geri odeyecegim diye hesap ettim %10 degerinden, 5. yilda dedim ki 15 yilda geri odeyecegim, kalan surede ilk degerin % kacini yatirmaliyim yillik olarak.

Bu mudur
  • skulldragon  (09.09.19 17:44:34) 
Formül amortisman oranını o ürün için gireceğin oranı kullanarak hesaplasın. Amortismana tabi harcamanın satırına/sütünuna (başka bi sayfaya da olabilir) o harcama ile ilgili oranı gir formül kaça böleceğini oradan bulsun.


  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (09.09.19 19:35:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.