İkea'daki ürünler neden Türkiye'de diğer ülkelere göre 3-4 kat pahalı?

Sözlükte daha önce de okumuştum, biri daha yazmış. Ürün aynı ürün ama bizde 180 tl iken irlanda da 8 dolar(46 tl). Diğer ürünler de aşağı yukarı aynı. Normalde 8 dolara satılıp, kar edilebiliyorken, neden Türkiye'de 180 tl?

çünkü 180 liraya alan var.

  • pavlov un kedisi  (08.09.19 21:30:11)
Belki burada marka algisi farklidir. Trde pizza, hamburger de pahali.

  • 000000  (08.09.19 21:32:28)
Turkiyede avusturyaya gore bazi seyler cok daha uygun mesela. Farkli fiyatlandirmalar olabilir arz-talep dengelerine gore.

  • kuehles blondes  (08.09.19 21:40:27)
Link koyabilir misiniz merak ettim bu kadar fark olan ürünü

  • burya  (08.09.19 21:42:43)
vergi nedir, neden alınır
nakliye nedir
şirket giderleri nedir
* nasıl hesap edilir *
  • cemiyetinünlüsiması  (08.09.19 21:51:00)
  • Trafalgar  (08.09.19 23:42:26)
turkiye'de kola da mesela pahali. yukarida yazildigi gibi bizimkilerin ikea'yi luks bir sey sanmasindan dolayi hadi gecirelim madem fiyatlandirmasi yapmis olabilirler.

  • hot potato  (08.09.19 23:44:39)
@cemiyetinünlüsiması nasıl hesap ediliyor? Mesela bulgaristan fiyatı da www.ikea.bg 20 leva(8 dolar civarı) hemen dibimizde, nakliye oraya da var. orada da şirket gideri var. orada da devlet vergi alıyor. bunun karşılığında 3 kat fiyat olmaması lazım.

  • Trafalgar  (08.09.19 23:45:20)
çok sayın @Trafalgar,

bulgaristan'da alınan vergi nedir, bulgaristandaki ikea işletmesinin kira bedeli nedir, bulgaristanda bir işçi aylık ne ücretle çalışmaktadır, bulgaristandaki ikea mağazasının sabit ve değişken işletme giderleri nedir? bunları yan yana getirip, sonra ülkemizdeki giderleri yan yana getirirsek bir sonuca varabileceğimizi düşünmekteyim.

teşekkürler..
  • cemiyetinünlüsiması  (08.09.19 23:49:23)
konunu bir benzere burada aydınlatılmış.

seyler.eksisozluk.com

ilgili ürünün almanya fiyati: 14 €
  • helenart  (09.09.19 00:11:28)
@duygusuzromantik +1

Büyük ihtimal ile elektronikde gümrük vergisi filan farklıdır, fahiş yüksektir yerli üreticiyi korumak için.

Merak edip yatak baktım meselai aynı yatak TR fiyatı 849 TL, İE fiyatı 129€.

www.ikea.com.tr

www.ikea.com
  • John Bloor  (09.09.19 10:43:27)
Konu geride kalmis ama sebebini yazayım.

Bu arkadasin gtip si 9405.40. Bisi bisi.2015 te bu koda gözetim ve ek vergi geldi.kilo basina gözetim üstüne normal gümrük vergisi bide ilave gümrük vergisi.sonra da klasik gümrük giderleri.

Cok detaya girmeden yaklasik bir kilosuna 3,5 dolar vergi yükü var.bu lambader asaği yukari 5 kilo geliyorsa otomatik 17,5 dolar masrafı eklemek gerekir.

Bundan yola cikarsak muhtemelen ikea bu lambaderden en az parayı bizde kazaniyor diyebiliriz.

Bulgaristan denmis arada 20 leva asagi yukari 11 dolar ediyor.avrupa birliğinden dolayı sıfır gümrükle geliyor ürün.
Bulgaristanda kdv yüzde 20 avrupa ortalamasiyla ayni ancak gelir vergisi sadece yuzde 10 la dünya genelinin cok altında.muhtemelen ikea yatırım dolayısıyla vergi ve calisan sigortalari konusunda tesvik alip bunlardan yirtmistir ve odemiyordur.buradan da yola cikip bu lambaderden bulgaristanda daha ucuza sattiğinda daha fazla kazandiğini soyleyebiliriz.
  • duptıs  (09.09.19 15:09:08)
@duptıs+1 adam açıklamış. Gümrük ve lojistik ve tabiki pazar şartları.

  • cursor  (09.09.19 15:21:33)