Alköl hesablama

Amsterdam %8 alkollü

2xamsterdam içince %16 alkollü mü oluyoruz?
Nasıl hesab ediliyor bu?

hayır hala %8 alkol almış oluyorsun.

50 cl'lik bir şişe %8 alkol içeriyorsa bu 4cl alkol içeriyor demektir. eğer iki tane 50 cl'lik şişe içersen 4x2=8cl alkol içmiş oluyorsun. bu durumda 1 litre biraz içtiğin için yine %8 oluyor.
  • benim de soyleyeceklerim var  (08.09.19 19:43:20)
%8 alkollü olmak için 10 tane mi içmek gerek?

6 tane Amsterdamla % kaç alkollü oluyoruz?
  • dolan dolmuş  (08.09.19 19:45:06)
Amsterdam kaç cl?
100 cl olduğunu farz edelim ve yüzde 8 olsun.
2 tane de icsen 8
10 tane icsen de 8
Niye? Çünkü oran orantı.

Alkol hesabi promille yapilir. Yuzdeyle degil.
  • adwokat  (08.09.19 20:11:30)
Niye % yazıyorlar o zaman?
Madem 100 tane de icsem %8, neye yaradı?

  • dolan dolmuş  (08.09.19 20:20:19)
Hahaha. Sözelci misin?

Yüzde 8 dediğim 100 birim içeçekte 8 birim alkol var demek. Bknz. Abv

200 birimde 16 birim alkol vardır ve yine yüzde 8 dir.

1 tane 50cl de 50x8/100 yani 4 cl alkol var. 10 tane 50lik bira içersen 40cl alkol alırsın.
  • bir ileti paylastim  (08.09.19 20:23:26)
Yüzde 8 alkollü olmak diye bişey yok. Bunu söyleyebilmek için vücudundaki alkol miktarının vücudundaki tüm sıvıya olan oranını hesaplamak lazım.

Yüzde yazma sebepleri ne kadar alkol aldığını, aldığın diğer şeylere göre oranlamak. Promil hesabı mı yapmak istiyorsun, ne amaçla soruyorsun ona göre cevap verelim.
  • Bruce  (08.09.19 20:30:50)
% kaç alkollü olduğumu bilmek istiyorum

  • dolan dolmuş  (08.09.19 20:31:22)
Öyle bi hesap yapamazsın, vücudundaki tüm sıvının kaç litre olduğunu öğrenmen gerekir. Sadece suyu öğrenmen de yetmez, kanı da bilmen lazım.

  • Bruce  (08.09.19 20:37:11)
sözelci misin +1

Bruce +1, ilave olarak o içtiğin birayla aldığın alkol vücudunda alkol olarak kalıp alkol olarak dışarı atılmıyor, çeşitli enzimatik reaksiyonlarla metabolize ediliyor, o reaksiyonların kinetiğini de bilmek gerekir.

mevcut durumda vücuduna giren alkolün hacmini bir ileti paylaştım'ın anlattığı şekilde hesaplayabilirsin en fazla.

neyse sen iç gerisine karışma en iyisi. içtikten sonra araba da kullanma.
  • pati  (08.09.19 20:39:48)
Tm abi.s

  • dolan dolmuş  (08.09.19 20:40:21)
Vücuduna aldigin alkolü aldığın saat, yaşın, metabolizma hizin vb gibi bir kaç parametre ile promil cinsinden hesaplayabilirsin internette modülleri var.
Promil kanındaki alkol oranidir.
İçkilerin üzerinde alkol miktarı yazar derece cinsinden yazar.
Vücuduna aldigin alkol miktarını bilebilirsin ama tam promili hesaplaman için vücudunda kaç lt kan var gibi bilgilere ihtiyacın var bunu internetteki modüller bile tahmini kabul ediyorum

En garanti yol cihazla ölçmek
  • ZetaStar1903  (08.09.19 23:30:32)