ssd'ye geçmek ve ram değişikliği

selam dostlar,

bilgisayarım şu: www.epey.com

kısaca özetlersem; amd a8 işlemci, 500 gb hdd'si var. ram 4 gb (ddr3l imiş bu). bilgisayar çok yavaş, ikide bir takılıyor falan. dvd romu da bozulunca dedim ki buna ssd ve yeni 8 gb'lik bir ram takayım.

ssd şu: www.hepsiburada.com

ram'e henüz bakmadım.

ilk olarak; bu ssd iyi mi sizce? önerebileceğiniz başka bir marka/model var mı?

ikinci olarak; bir ram marka ve modeli önerirseniz minnettar kalırım.

son bir soru olarak, sizce bu kadar masraf yapmaya değer mi? cihazın ömrü bunlarla birkaç yıl da olsa uzar mı?

şimdiden sağ olun, var olun.

ssd olarak samsung 860 tavsiye ederim. ram olarak bir 4gb daha takınca kullanılabilecek hale geliyor.

  • bahoho  (03.09.19 21:26:23 ~ 21:26:40)
ssd'ler uç aşağı bes yukarı birbirinin aynısıdır. bence o kısma çok takılma
ram'in uyumluluğu önemli o yüzden ezbere model verilemez. marka olarak kingston veya crucial'dan sapmam.

son olarak bu masrafları yapmaya değer ama ram sistemde ısı artışı yaratabilir o yüzden fan da elden geçirilirse sizi +2.5 yıl idare eder.
  • zaoaratu  (03.09.19 21:36:09)
@zaoaratu, hocam bu uyumluluk meselesini nasıl anlayabiliriz? ddr3 olan herhangi bir ram takılabilir mi? bir arkadaştan almak istiyorum, 4 gb'lik ddr3 var elinde. onun uyumlu olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

  • osuran imam  (03.09.19 21:45:03)
2 yolu var
1- satın alacağın ram markası neyse, sitesine girip bakabilirsin. uyumlu cihazlar arasında kendi bilgisayarını arayacaksın.
2- 100% olmamakla birlikte hertz ve DDR tipi uyuyorsa çoğunlukla uyar.
  • zaoaratu  (03.09.19 22:01:48)
aynı sorunu geçen hafta ram ve ssd upgrade ederek hallettim. ram bilgisayarın açılış hızını vs çok etkilemiyor. yüksek performans gerektiren uygulamaları kullanırken işe yarıyor. ssd dramatik ölçüde etkiliyor çok memnunum değiştirdiğim için.
aldığım ürünler bunlar:
ram: urun.n11.com

ssd: www.hepsiburada.com
  • war of the world  (03.09.19 23:00:32)
ddr3 mü ddr3l'mi emin olmanız gerek. ddr3l ise ddr3 çalıştırmaz.

  • war of the world  (03.09.19 23:01:34)
@war of the world, hocam ddr3l.

arkadaşta şu ram var, almak istedim ama sanırım uymuyor: www.amazon.com
  • osuran imam  (03.09.19 23:15:23)
maalesef. çift slot varsa 4gb ram alın zaten 8gb olanlar pahalı. sahibinden üzerinden cüzi fiyatlarda bulabilirsiniz.

  • war of the world  (03.09.19 23:33:32)
Boş slot varsa bir adet 4 gb 1600 mhz ddr3l alıp takabilirsin.

Ama ram bulmak için acele etmene gerek yok, SSD hemen al tak geceyle gündü gibi fark edecek.
  • John Bloor  (04.09.19 10:39:51)