Arabada tekleme çekiş düşüklüğü

Merhaba arkadaşlar,

Normalde hiçbir sorun yokken araçta bugün bir anda kırmızı ışıkta kalkarken stop etti ve devamında sürekli bir tekleme meydana geldi sorunsuz geldiğim yoldaki yokuşu dönerken zar zor çıktım çekiş ciddi düştü 3. Vitese çıkamadım.

Bir ustaya gösterdim biraz baktı ve katalizör tıkanmış dedi.
Normalde yarın 400km lik bir yola çıkmam lazım usta çıkma dedi şimdi napacagimi şaşırdım.

Bahsettiğim durum bir anda ortaya çıktı başka bir sebebi olabilir mi?
Teşekkürler

turbo hortum yırtılması?

  • renegade  (31.08.19 23:45:00)
katalizör değişimi yada katalizörün temizlenmesi lazım.

  • false pretension  (01.09.19 00:01:10)
ateşleme- buji kontrol ettir bence

  • baknedicem  (01.09.19 00:29:27 ~ 00:29:54)
1 aydır bende de ayni sorun vardı. Sıkışık trafikte oluyordu genelde araç seyir halinde iken önce teklemeye başlıyordu sonra gaz yemeyi kesiyor araç ve stop edip duruyordu. Motor soğumadan da çalışmıyordu. 3 kez yolda bu şekilde bıraktı araç beni çekici ile gitmek zorunda kalmıştım. Tamire götürdüm usta enjektörler tamir edilecek dedi ve yakıt filtresi değiştirildi sorun bu şekilde çözüldü ancak şimdi teklemeyi ve stop etmeyi kesti yokuş çıkarken ve bazen de şerit degistirdigimde araba bayılacak gibi oluyor gaza geç tepki veriyor. Ustaya sorduğumda turbo devreye geç giriyor olabilir dedi ancak çokta sorun etmiyorum öyle sürmeye devam ediyorum aracı

  • atcapar  (01.09.19 01:19:51)
birsuru sebei olabilir, kotu benzin yada benzin pompasi gitmeye yakin olabilir, atesleme sisteminde bujilerde kablolarda falan sikinti olabilir. baktirmak lazim. 400km tek yon ise ben olsam baktirmadan gitmem.

  • cooperr  (01.09.19 03:25:48)
Cok sebep olabilir+1
Buji turbo katalizor dizel ise enjektör liste uzar yola cikma kesinlikle ustaya katiliyorum

  • basond  (01.09.19 08:35:21)
buji+1

  • unabomber  (01.09.19 09:40:18)
Yakıt filtresi olabilir.

  • msb  (01.09.19 11:31:11)
Tüm gün ugrasildi katalizör egzoz vs temizlendi ama sorun düzelmedi arttı.

Şuan araç gaz yemiyor benzin LPG farketmiyor araç gaz yemiyor bujiye vs baktı ama yok
  • karaden  (02.09.19 23:00:33)
Yakit pompasina bakti mi? Yada yakit filtresine?
Hava filtrende tikali olabilir

  • basond  (03.09.19 15:45:56 ~ 15:46:23)
Son durum hakkında bilgi vereyim belki bir bilen vardır.

Usta bugün 2. Ve 3. Silindirin çalışmadığını ve katalizörun dağıldığını söyledi.

Basınç ölçen basit bir anahtar gösterdi ve 1. Ve 4. Silindirde basıncın normal ama 2 ve 3. Silindirde hiç olmadığını söyledi. Bunun da muhtemelen subap egilmesinden kaynaklandığını söyledi.

Internet te çok araştırdım ama daha 2 silindir çalışmıyor diye bir arızaya rastlamadim.

Kafam karışık.
  • karaden  (05.09.19 18:47:42)
Subaplar egilmisse basinc kacirir ancak hic duymadim boyle bir olay belkide rastlamamisimdir eger gördüyseniz düşük basınç olayini maalesef masraf büyük olur

  • basond  (05.09.19 19:24:19)
motorun acilmasi lazim basinc yok ise, masraf buyuk +1, malesef.

  • cooperr  (07.09.19 21:40:02)
arabanın küçük hacimli bir turbo benzinli motor olduğunu düşünüyorum yorumlar sonrası.

piston segmanları kırılmıştır. o yüzden 2 ve 3. silindir kaçırıyordur bu sebeple. motor revizyonu gerekir.

hata kodları universal olsa da arabadan arabaya göre anlam farkları olabilir. P0300 mesela ateşleme hatalarından biridir.
  • rain when i die  (07.09.19 22:01:19)
sonuç ne çıktı?

  • unabomber  (11.09.19 02:50:22)
Son durum şudur:
Katalizör dağılmış içindeki parçalardan motora çekmiş gömleği çizmiş bu sebeple rektefiye olacak piston segman ve subaplar değişecek dedi onlara bağlantılı başka ne var bilmiyorum.

Bu parçaların orijinalleri ne kadardir
  • karaden  (13.09.19 13:18:42)
araç nedir? marka modele bağlı tabi ama 4-5 binden aşağı zor gibi

  • basond  (13.09.19 20:27:13)
4-5 bine kurtarsa iyi subap ve piston değişecek rektefiye olacak katalizör ya yapılacak ya yenisi alınacak hyunda i20

  • karaden  (13.09.19 20:34:24)
yeni nesil bir araç sanırsam maliyeti daha fazla olur

benzer durumda babamın arabasından 4-5 binle motoru indirip rektefiye etmiştik ama araç eski model bir araçtı. net şekilde hyundai piyasası hakkında bilgim yok
  • basond  (13.09.19 21:06:41)
ben o şekilde bir motoru pert ettim. supap eğilmesinden. benimki motoru aşırı zorlamaktan oldu. uzun yolları sürekkş 4000 devir civarında gidince 5000 km falan sonra iki silindiri yedim. motor üst kapağı, supap takımı yenilendi kendine geldi ancak yine randıman alamadık tam olarak.

  • alperz  (13.09.19 21:10:56)