[]

Probiyotik sorusu

probiyotik supplement tarzı maflor vs kapsüller var biliyorsunuz.

internetten arattığımda bu probiyotik türlerinden birinin menenjite sebep olduğunu okudum. atıyorum, "k(git: ).basillus" adlı bakteri yapıyormuş bunu.

direkt "bunu içersen menenjit olursun." yazmıyor ama teorik bir şeydir belki bilmiyorum.

az da olsa böyle riskler var mı bu probiyotik takviyelerde?

 
öncelikle bir bakteri suşunun probiyotik olarak tanımlanması için tonla testi var. bir suş bütün testlerden geçip probiyotik olarak tanımlanmış ise güvenilir oluyor.(bunun onayını veren bi kurum vardı ama unuttum, fao'ya bakabilirsin) normalde probiyotik üreticilerinin de saflaştırılmış bu onaylı suşlardan çoğaltarak kapsül üretmeleri gerekmektedir. eğer herhangi bir bulaşma olmadan ürün üretilmişse de güvenli olması beklenir. bundan sonrası endüstrinin sorumluluğu oluyor bi nevi. bu türlerin suşları birbirlerine oldukça benzeyen meretler aslında. bakteri saflaştırması sırasında tabi ki menenjite sebep olan bakteri türünün bulaşmış olması bana mümkün geldi. ama bu risk çitosun içinden hamamböceği çıkmasından ya da tavuktan zehirlenmenizden daha az bana kalırsa. yine de her şey mümkün dünyada.


  • noisette  (30.08.19 22:53:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.