[]

matematik sorusu

ya şunu nasıl hesaplıyorduk? diyelim uefa avrupa ligi 2. turu'na 2 türk takımımız çıktı. 32 takımlı bu turda iki takımımızın eşleşme şansı nedir? bu tura 3 takımımız çıkarsa şans ne oluyor?
 
elemelerden son 32 turuna kadar aynı ülkenin iki takımı eşleşemiyor.
ancak son 16 turu ve sonrasında eşleşebiliyor.

Son 16 ya iki türk takımı kalmış olsun: A takımı ve B takımı. Diğer takımlar da D1, ..., D14 olarak isimlendirilsin.
A takımının rakibi 1/15 ihtimalle B takımı olacak, 14/15 ihtimalle Dlerden birisi. Demek ki iki türk takımının son 16da birbiriyle karşılaşma ihtimali 1/15.
  • cek  (30.08.19 15:08:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.