ev sahibi çık diyor

geçen sene kasım ayında girdiğim eve ev sahibim oğlum evlencek diyerek çıkarmak istiyor. 3 senelik kontrat imzalamıştık. girerken de sözünü almıştım bak ben en az 3 sene bu evde oturucam bana oğlum evlenecek vs diyerek çık demeyeceksin diye tamam dedi kontratı da o şekilde imzaladık. önceki ev sahibimle kavga ederek ayrıldım zaten buraya da çok zor alıştım. evimi seviyorum. muhiti seviyorum. işyerime yürüyerek 10 dakika. ulaşımı, toplu taşıma olanakları iyi. çarşıya, pazara yakın. çıkmak istemiyorum.

şimdi bi yerden duymuş ki ben çıkmak istemezsem mahkemeye verirse eğer oğlunun nişandaki fotoğraflarını gösterip beni zorla çıkartabilirmiş. ne kadar doğru bu? ben pek ihtimal vermedim kendine de söyledim mahkeme haklı bulsa bile 15 günde hadi çık demez bana dedim. fikri olan var mı bu mevzuda?

Oğlu evsizse ve oturacaksa çıkartır diye biliyorum ama kesin bilgi değil.

  • msb  (30.08.19 01:16:51)
Bana çok komik geldi. Yasalar kiracının yanında. Kirayı ödediğiniz sürece sözleşme süresince çıkaramaz.

  • the coon  (30.08.19 01:19:56)
Sen çıkmak istemediğin sürece çıkmazsın moruk net kontrat bitse bile yine çıkmak istemezsen 6 ay süreç anahtarı vermediğin sürece hiçbir şey yapamaz

  • monkey  (30.08.19 01:22:39)
ev sahibi ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açabilir.
bu davada ihtiyacın samimi olduğunu kanıtlamak zorunda.

ancak bu davanın da süresi, kafasına göre şimdi ihtiyacım var çık diyemez. kontratın dolmasını bekleyecek yani 2 seneniz daha var. davayı şimdi açarsa kaybeder.

3 yılın sonunda dava açtığında da "ihtiyaç samimi değil, bu adam 2 sene önce evlendi, 2 yıldır başka bir yerde oturuyordu, adamın gelir durumu, işi vs değişmedi" dersiniz ve davayı gene kazanırsınız.
siz ev sahibine başka bahane vermeyin, kirayı zamanında yatırın, bankadan yatırın. sizi evden çıkartamaz.
korkmanıza gerek yok.
  • de jure  (30.08.19 01:33:18)
hocam ben kontratsız kiracımı 8 aydır çıkaramıyorum. kira vermiyor, evine polis giremiyor. avukata arkadaşıma sordum geçen günlerde; dava açarsak en az 6 ay daha uğraşırız kontrat olsa daha da uzardı dedi.

çıkaramaz açıkçası. diretin, mahkeme işi uzun bir süreç çünkü.

üst veya alt katınızda falan oturuyorsa o sıkıntı. taciz edebilir. yakınlarınızda oturmuyorsa çıkmıyorum deyin 2 sene daha oturursun.
  • bisorumvargaliba  (30.08.19 01:41:37)
  • the coon  (30.08.19 02:02:53)
a. Gereksinim, yeniden inşa ve imar
MADDE 350- Kiraya veren, kira sözleşmesini;
1. Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu
diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa,
2. Kiralananın yeniden inşası veya imarı amacıyla esaslı onarımı, genişletilmesi ya da
değiştirilmesi gerekli ve bu işler sırasında kiralananın kullanımı imkânsız ise,
belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin
genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak
belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.
b. Yeni malikin gereksinimi
MADDE 351- Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya
kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle
kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı
olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.
Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme
hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da
kullanabilir.
  • siz tek ben hepiniz  (30.08.19 09:18:14)
3. Dava süresinin uzaması
MADDE 353- Kiraya veren, en geç davanın açılması için öngörülen sürede dava
açacağını kiracıya yazılı olarak bildirmişse, dava açma süresi bir kira yılı için uzamış sayılır.
  • siz tek ben hepiniz  (30.08.19 09:19:20)
oyle sacma is mi olur, yok hocam 3 sene agalar gibi takilirsiniz orada.

  • turbo sadık  (30.08.19 10:26:13)
Çıkaramaz, çok zor. Kontrat bitene kadar oturacağım, oğlunuza başka ev bulun de bence.

Bütün dairelerini boşalttığımız ve yeniden yapmak için yıkmamız gereken, riskli yapı şerhi bulunan yerdeki kiracıyı çıkarana kadar 2 sene uğraştık.
  • John Bloor  (30.08.19 10:58:30)