[]

Bu filmin adı..

Birkaç ay önce TRT radyo gece kuşağında bir film üzerine bir üniversite hocası tarafından analizler yapılıyordu, genel olarak bir senaristin semboller üzerinden hollywood eleştirisi idi. Mulholland drive filminin anlaşılması için önce bu filmin anlaşılması gerektiği söylenmişti. programın tamamını dinleyemedim ama şu sahneler değerlendirilmişti:

1.Havuzda yüzüstü ve yamuk bir şekilde yatan adam : Ölümü simgeliyor, bu ölüm senaristin sanatçı kişiliğini endüstride para kazanma uğruna satarak öldürmesi anlamında.

2.Odada bulunan yelkenli tablosu : yine ölümü simgeliyor, üstteki maddenin benzeri.

3.Beyaz (ya da siyah) telefon : italyan yeni gerçekliğine atıf, oyuncu bu telefon ile arkadaşlarını arıyor, burdaki konuşmanın da sembolik anlamları var.

4. Konuşma sonrası yine bir sembolik bir özelliği olan arabasına atlayıp arkadaşları ile buluşmaya gidiyor.

5.Siyah-beyaz puantiyeli kıyafet ve sembolik anlamları..

zor bir soru :) şimdiden teşekkürler.

 
Sunset Blvd. (1950)
www.imdb.com

bonus: www.mulholland-drive.net
  • rotten head  (27.08.19 20:47:05 ~ 20:47:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.