ev salcasi saklama kosullari

marketten alinan salcalar hemen bozuluyor ama ev salcasi 1 sene gecse bile bozulmadan duruyor buzdolabinda. bu nedenle koca kavanozlarda aliyorum ama onu da buzdolabinda saklamak zor oluyor cok yer kapladigi icin.

bozulur mu bilemedigimden disarda (dolap icinde) birakip da bozulup bozulmadigini deneme riskine giremedim. siz nasil sakliyorsunuz? bozulmuyorsa dolapta tutucam buzdolabina sigdirmaya ugrasamiycam.

Biz evde 2 kişi olduğumuzdan normal 1 lt lik değil de yarım litrelik kavanozlarda yapıyoruz.Yaklaşık 30 kavanoz yaparız yıllık.(bu arada piknik alanına gidip yapıyoruz,evde sıkıntılı oluyor)..Yaptıktan sonra mutfağın alt dolaplarında,genelde lavabonun altına denk gelen,aerin ve güneş almayan yerde saklıyoruz.Ancak yemek için açtığımız kavanozu bitene kadar bızdolabında tutuyoruz.Yalnız salçayı ilk kavanozlara döktüğünüzde,kapakların tutup tutmadığını çok iyi kontrol etmek gerekiyor.Kapağa vurarak tok sesin gelmesini dinliyoruz.Kapak tutmazsa çabucak bozulur.

  • arenas  (26.08.19 23:12:27)
Bizim evde de buzdolabında saklanılmıyor. Ama yapılışına göre değişiyormuş saklama koşulu. Bizimki kavanozlara konulup sıcak sıcak konulup kapatılıyormuş. O yüzden illa buzdolabına koymamız gerekmiyormuş.
Sadece açıp kullandığımızı buzdolabında saklıyoruz.

  • tulumba  (26.08.19 23:25:47)
annemin evinde iki yil oncesinin salcasi duruyor hala bitmedi.

  • alperz  (26.08.19 23:26:33)
benim aldigim salcalar 1,5 litrelik buyuk plastik kavanozlarda oluyor. yapan kisi yaptiktan sonra onlara koyuyor sanirim. yani konserve gibi kucuk kavanozlarda degil. napsam bilemedim.

  • in vino veritas  (26.08.19 23:43:09)
Bizim de 2 yillik salcalarimiz bozulmadan duruyor. Balkondaki ahsap dolapta kapali yerde duruyor. Birde annem kavanozlara/ kaplara koyduktan sonra üzerine zeytinyaği ekliyor yarim çay bardağı kadar.

  • Amaranta ursula  (26.08.19 23:59:47)