[]

internet bağlantı sorunu

internetin hızı 16 mbps den 1.6 mbps a düştü. aşağıdaki kabloların renkleri mavi ve beyaz. evdeki mavi ve beyaz kabloya modemi bağlayınca 1.6 mbps oluyor.(yerlerini değiştirince de aynı)

buradaki kırmızı ve yeşil renkteki kablolara da bağlayınca 1.6 mbps oluyor. aşağıdaki renklerdeki kablolardan farklı renklere bağlayınca da internet geliyor ve aynı oluyor. bu nasıl oluyor?


 
Kabloları birbirine sarmış olabilirler. Cat tipi kabloların içinde 8 tane tel (4 çift) vardır. Telekomdan gelen bakır tel bir çifttir. Her bir teline 20'şer tane tel bağlarsanız 20 çiftten de bağlantı sağlanır ama gereksiz yere direnci arttırmış olursunuz, hat kaliteniz düşer.

Telekomdan gelen kablo çiftine tek bir çift bağlayıp deneyin. Önceden de bu şekilde ve ona rağmen 10 mbit alıyorsanız sorun servis sağlayıcıda olabilir.

Bu arada 16mbit bağlantıda 1.6 megabyte/sn hız alıyorsanız bağlantı normal. Ama yok eğer 160 kbyte/sn olduysa sıkıntı var. Genelde mbit ile megabyte karıştırılıyor da o yüzden yazdım.
  • orient blue  (25.08.19 14:37:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.