özel üniversite tezlerinin aşırı intihalli olması

bildiğin copy paste yapmış adam. bunların hocaları nasıl izin veriyorlar buna?

hocasına ek olarak, imzalayan juridekiler nasıl kendi adlarıyla imza atabiliyor hele bir de yüksek lisansta vs?
onay vermek/kontrol etmemiş olmamak suç değil mi çok merak ediyorum.

  • jimjim  (25.08.19 01:34:33)
bana tesadüfen denk geldi ama belki öğrenci bilmiyor. bence iş danışmanda bitiyor

  • gölgede aynı  (25.08.19 01:36:25)
Nasıl olmuş? Biraz ilginç geldi de. Çünkü turnitine sokmak zorundalar tezi ve belli bi benzerlik yüzdesinin altında olmak zorunda onay verilmesi için.

  • superfluid  (25.08.19 01:44:04)
Istanbul üniversitesi sağlık bilimlerinde %30 intihale resmi olarak izin veriliyor. Özel demissiniz de devlet de çok farklı değil bence.

  • fridaynightfirefight  (25.08.19 03:24:11)
@fridaynightfirefight gardaşım zaten %20 aşağı yukarı kaynakçadan geliyor. sonra hiç alakasız yerde üç dört kelime yan yana gelince bambaşka bir kaynaktan çalıntı gibi gösteriyor. türnitin mörnitin çöp önemli olan insanlık.

  • goodz  (25.08.19 03:27:31)
Sıfır intihalli 20 sayfalık bi bi çalışmada %19 oran vermişti bana turnitin. Sadece kaynakçadan. Yani %30 diye metin direkt çöp olmuyor aslında. Bazen this, that falan çiziyo. Ben onun algoritmasına pek şaapmıyorum.
@goodz +1 yani

  • ruh i tibbiye  (25.08.19 03:58:10)
türkçe tezlerde yabancı kaynak kullanınca turnitin algılamıyor. daha doğrusu çok düşük veriyor, bana 0 vermişti. intihal yoktu ama sonuçta kaynağı kullanmıştım.

soruya gelince, türkiye'de çoğu özel/kamu ünviersitesi de çöp, oradan çıkan tezlerin çoğu da çöp.
  • passion rules the game  (25.08.19 11:12:31)
çoğu özel üni nin hocasının kendisi düzgün, orijinal tez yazamıyor ki gelip bunlara takılsın. boun da odtü de kan alıyorlar ama bu konuda. fark çok açık bence.

  • mehmed resad  (25.08.19 12:57:33)
Satır satır tez okuyan hoca pek yok ki, kaldı ki tek tek yapılan atıfları kontrol etsin... Bir de Turnitin'e ben de çok kırgınım. Tezlerdeki bütün uzunca tamlamaları intihal olarak gösteriyor saçma sapan.

  • wish i could find a way to disappear  (25.08.19 17:03:23)