Tarihe mal olmus filozoflarin alkol ve uyusturucu ile baglari

Eski yunanda etekle dolasan kardeslerim

basliktan da anlasilacagi gibi ben bu tarihe mal olmus filozoflarin alkol ve uyusturucu ile olan iliskilerini merak ediyorum. Mesela Niethzsche (kesin yanlis yazdim yine aq) bu adam butun bunlari soylerken ayikmiydi?

ya da soyle mi diyorsunuz? ulan ayik olsa ne yazar, bunlari dusunmek bile sarhos eder.

Var mi? bir kaynak bu amcalarin alkol alislarina dair yada uyusturucu. eywallah eski yunanli kardeslerim.

absinthe bağımlılığı var bir sürü yazarda. ilk aklıma gelen jack london.

nietzsche zamanında yaşayan filozof ve yazarların bir kısmı da kokain kullanıyormuş. tam isim hatırlamıyorum şu anda ama.
  • ayiadam  (11.04.10 14:08:15)
bildiklerimden gideyim;

(bkz: nietzsche) sadece morfin alirdi migreni oldugu zaman ama ole ztn yazamazdi, yani ben ayikken yazdigini dusunuyorum adamin kafa olmasina gerek yok normal hayatta havada ucuyor zaten
(bkz: vincent van gogh) absinthe icerdiki ve boyalari yedigide yaziyor bircok yerde.

bu arastirmaya absinthe ten gidersen daha cok insan bulursun bence.
  • mulayim ters  (11.04.10 14:10:24)
hocam cevap bu ama biraz daha fazlasi lazim...

  • tezek  (11.04.10 14:10:45)
hadi canim benim eski yunanlilarim biraz daha ayrinti hadi canlarim.

  • tezek  (11.04.10 14:13:31)
yazık vincent amca absynth i halüsinasyonlarından kurtulmak için içmeye başlamış :D
çünkü baya defektli adam zaten kendi halinde de... ama üstüne bi de yeşil periyle takılmaya başlayınca işte kulağını kesecek hale gelmiş yazık.

eski yunanda genelde yerden çıkan gazları takılırlarmış mesela, kahinler vs vs.

"mind altering" dediğimiz malzemelerden kullanmayan bunları denemeyen yazar, düşünür olduğunu sanmıyorum.

yalnız belirtmek istediğim bişi var, sen o adamlardan biri değilsen istersen şişelerce iç takıl yine de aynı tas aynı hamamsındır. yani yolu tersinden tutturmak kesinlikle mümkün değildir. sorunun özü buysa eğer...
  • kediebesi  (11.04.10 14:19:23 ~ 14:20:07)
(bkz: Lewis Carroll) Alice in Wonderland olayi magic mushroom yani

en.wikipedia.org burda da bircok isim var
  • mulayim ters  (11.04.10 14:21:30)
(bkz: the doors of perception)
(bkz: aldous huxley)

adam direkt aldığını yazmış... güzel de kitaptır.
  • inflack  (11.04.10 14:35:43)
bi örnek de ben vereyim madem.
geçen gün öğrendim ki osho da gülme gazı takılıp kitaplar dikte ettirmiş zamanında.
ama osho yu bahsettiğin düşünürler arasında sayarsın, saymazsın, orası sana kalmış :)
  • kediebesi  (11.04.10 14:44:58)
kendi kafası ile yazmış işte. daha ne ile yazsın. gerçeği sıyırdığı için kahrolmuş bir bünye.

  • kediebesi  (11.04.10 14:59:15)
hadi yegenlerim soyleyin bu ramiz dayilar nerden geliyor hadi be annem

  • tezek  (11.04.10 16:14:40)
ya moderasyon abi biraz ustte kalsa hani bende cevabi ogrensem kim bilir filozof olurum belki.

  • tezek  (11.04.10 18:11:25)
kardeş biz de ciddiye aldık yazdık sana içerek filozof mu olunur allah aşkına. içerek sarhoş olunur. ayrıca filozof olunmaz filozof doğulur. gerektiği yerde hayat seni seçerde, sen kaçırmışsın treni üstelik bu adamlar çok acı çekerek hayatlarından çoğu zaman verim alamaz. acaba ne yapmak istediğinin farkında mısın merak da etmiyor değilim? sen 20 yaşına falan gel geçer bunlar.

  • mulayim ters  (11.04.10 21:32:53)