[]

muhabbet kuşumun tırnaklarını düzenli olarak kesmeli miyim?

daha önce bikaç kez kesmiştim ama çok korkarak zarar vericem diye. zaten çok debeleniyor elimde. ama tırnakları da çok uzuor ve bi yerlere takılıyor. düzenli kesmem gerekir mi sizce?
 
Evet kesmelisiniz. Sinirlerine denk gelmesin ama dikkat edin.


  • =)  (21.08.19 17:29:51) 
senelerdir ondan fazla muhabbet kuşu beslemişizdir asla kesmedik. kesin diyenleri duyup kuşçuya sorduğumuzda da hayır dokunmayın onlar kendileri halleder demişlerdi. nitekim öyle de oldu. bence bir kuşçuya götürün, anormal bir uzama varsa da onlar halletsin.


  • windows95  (21.08.19 17:36:12 ~ 17:36:40) 
zımparalı tünekler var. onlardan alıp koyun kafese. o kendi halleder. ben de hiç kesmedim.


  • mutantking  (21.08.19 17:53:05) 
Hep söylüyorum, yine söyleyeyim. Bu kuşlardan hiçbirinin huyu birdiğerine benzemiyor. Gaga taşı olmadan yapamayanı da var, gaga taşına ağzını sürmeyeni de, Evin içinde uçmadığı, tutunmadığı yer kalmayanı da var, tüneğinden kıpırdamayanı da.
Sonuçta bazı kuşların tırnakları, takılıp kırılacak kadar, bazılarının gagaları yeme yiyemeyip açlıktan ölecek kadar uzayabiliyor.
Böyle durumlarda tırnağın da gaganın da kesilmesi gerekiyor.
Ama tırnağını da gagasını da biryerlere sürte sürte kendi işini kendi çözenleri var ki onlara dokunmaya gerek yok.
  • Mirket  (21.08.19 17:58:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.