Hangi arabayı neden seçerdin ?

1. araba
www.sahibinden.com

2. araba
www.sahibinden.com

3. Araba
www.sahibinden.com

Sen hangisini seçerdin ve neden ? Yeşillendirirseniz sevinirim.

Dip not: Linkteki arabalar sadece marka ve kasa açısından değerlendirmenizi istediğim için koydum. Km bilgisi yıl kaza vs. durumu değil de arabaların iç dış özellikleri 10 yıl sonraki olası durumu ve sürüş kabiliyetleri ve kullanımları açısından değerlendirmenizi rica edeceğim.

sıralamam,

a180,
chr
a3
  • emfuzi  (21.08.19 09:10:57)
seni seçtim pikachu giittt...
tabii ki toyota dover. mercedes benz mi kalmis sene 2019.
en cok ariza cikartan araclarda ilk 10'da audi ve mercedes benz var.
en az ariza cikartan ve ust uste en sorunsuz motor secilen ise toyota. dunyanin en buyuk 5 markasindan birisi de toyota.
mercedesin parcasi vs bakimi da oldukca pahali vw grubu da ayni. ha toyota da az degil ahaha. o da biraz pahalidir.

tabii artik tum markalarda var bu parcalarini baska markalardan almak. mesela mercedesin ve volvonun renaulttan motor almasi vs. bunlar size eksi puan olarak gorunmesin.

baska bir ornek, geely diye bir marka var, simdi hepimiz heee biliyoz dandik marka iste dersiniz ama bi bakin mercedes benzin yuzde kac hissesine sahip volvo'da ne gibi soz sahibi.

araba isleri cook degisti.
ben o fiyatlara toyota derim, az daha para koyup yeni mazda 3 alirsan, bana 7/24 dua edersin. cok iyi arabadir.
  • turbo sadık  (21.08.19 09:15:11)
Toyota'yı seçerdim, ilk kriterim sahibinden olduğu için. Galeriye temiz araba kolay kolay düşmez.

Onun dışında mercedes paket içeriğini bilmiyorum ama dolu paketse gerçekten güzel özellikleri var, çarpışma önleyici, otomatik paralel park vs...
  • kimlanbu  (21.08.19 09:27:35)
Turbo Sadık söylediklerinin hepsine katılıyorum. Mazda 3 tasarımı falan da epey güzel ve dikkatimi çekiyor.. haklısın. Ben açıkcası orta yaş krizine girmeden ( yaş 32 ) biraz gösterişli bir şey almak istedim hep özendim iyi marka bir arabaya.. Sürekli emekli mali müşavir gibi lan bu az yakar oh be parçası bol falan gibi düşüne düşüne Renault Brodwayci kafasından çıkamamak beni üzüyor.. Ne bileyim bi mercedes dursa kapının önünde ne yakar ne gider diye düşünmeden binemeyecek miyiz ? Her neyse cevap için teşekkürler !

  • denizmaniaherif  (21.08.19 09:32:35)
toyota'nin bakimlari parcalari fiat'a gore renault'a gore daha pahalidir parcasi ucuz diye onerilebilecek bir araç degildir. toyota parcalari ucuz degildir.

internete yazabilirsiniz. atiyorum, bir sol on far grubu. ayni segment ayni fiyat araliginda bir fiat'in bir renault'nun bir hyunda'nin sol on far grubuna bakin? atiyorum 500 tl, bir de toyota'nin bakin 700 tl. bir kapi fitiline bakin ornek cok.
  • turbo sadık  (21.08.19 09:47:27)
Mazda 3 niye yok seçeneklerde?
Hiçbirini almam.
Mazda 3 alırım...
  • 2 tostos turan  (21.08.19 09:51:53)
Öncelikle ben marka değilisi değilim o yüzden Toyotayı alırdım.
Az yaksın diye 1.6 dizel baktığını varsayıyorum o yüzden Toyota sana gitmez 1.2 de olsa benzin çok yakıyor şehir içi 10 litreyi bulur. Ayrıca o araç suv değil nissan juke gibi kasası küçük bir araç arkası 2 kişilik yani.
Yakıt umruda değil biraz gösterişli - heybetli bişey olsun dersen o fiyata , tucson veya sportage bakabilirsin.
  • kitik  (21.08.19 09:53:28)
@hepmutluolmakistedim Toyota eşittir güven ve kalite bence de.. Senin yazdıklarından sonra kafamdaki listede 1. sıraya tekrar geldi. Bir tek çok büyük olması beni biraz soğutuyor yoksa tasarım olarak g.tümün düştüğü bir araba.

@2tostos MAzda 3 yolda görüş kestiğim bir araç. Fiyat biraz pahalı ama en fazla 120 bin elimden gelen ancak onu da bu ilk 3 listesinde Okey'e 4. misali soktum gitti.. Haklısın Tasarım olarak da nefis araç.
  • denizmaniaherif  (21.08.19 09:59:11)
a3
toyoto
a180
  • Lucidream  (21.08.19 10:12:04)
@hepmutlu fanatiklik yapmana gerek yok babamın oğlu değil diğer markalar da toyotayı kötüleyeceğim..
2017'ye kadar 1.6 benzin Kia sportage'a 2019 haziran ayına kadarda toyota chr'e bindim. Kadıköy maltepe bağdat caddesi dolaylarında sportage 12-13 litre chr 10-10.5 litre yakıyor.

@denizazmanı Gözünü korkutmasın çok büyük bir araç değil. Attığın site , a180 uzunluğu 4299 mm , chr uzunluğu 4360 mm diyor. 6 cm yani fark.
Toyotayı al geç pişman olmazsın
  • kitik  (21.08.19 10:25:44)
3u arasinda en az km toyota gorunuyor, km demek asinma demek risk demek benzer paralara az km arac daha iyidir diye dusunurdum ben. ic hacim buyuk ihtimalle toyotada daha fazladir, parcasi audi ve mercedese gore daha uygun olabilir

  • azeroth  (21.08.19 10:34:49)
hicbiri

  • rm  (21.08.19 10:42:23)
@rm çok yardımcı bir yorum oldu teşekkürler :)

@kitik Daha önce Yaris kullandım. Çok memnundum motor kalitesi konusunda güven veriyor.
ancak sayılan hiç bir araçta MErcedes'in premium iç tasarımı yok. Herkes hep parça pahalılıgından ve yakıtta bahsetmiş haklı olarak.. ki haklısınız..

Bir de mesela Mercedes alsam alsam a180'in 2013 2014 kasasını alabileceğim ama CHR 2016 2017 zorlanır..

Audi ise çok kaliteli bir Alman aracı ama Fiat Linea gibi bir tip ve iç tasarımı leş gibi..

Özetle 2013 model bir A180 alsam dizel 80 bin'i geçmemiş.. Çok üzer mi ? Yani neticede lüks segment araçlar ama diyorlar ki Mercedesleri para kazanmak için yapmışlar.. sürekli sıkıntı verip para harcatıyormuş.. Kullananlara sormak lazım bu tip bilgileri..

Yorum yapmaya gelenler genelde araçları kullanmış kişiler olunca kendini farkettiriyor çok daha yapıcı oluyor yorumlar.

Aracı kullanmadan google bilgisi ile gelenler üzdü.
  • denizmaniaherif  (21.08.19 10:59:17)
Marka model olarak,
Üçü de olur. Lakin bu kasa A serisinin yüzü eskidi yeni kasası çıktı o yüzden bunu seçmezdim.

  • Trene çelme atan adam  (21.08.19 10:59:56)
A180 alacağıma A200 AMG alırdım. Şekil olarak daha güzel. Dizel değil ama dizel araba almak kendi açımdan mantıklı değil. Zaten az kullanıyorum. Dizele ekstra para vermezdim.

Sıralamam:
A200
A3
A180
Toyota
  • himmet dayi  (21.08.19 11:14:08)
@deniz, soyle de bir durum var model yili olarak 2017-2016 zorlayabilirsin evet. ama ona gerek yok diye dusunuyorum.
su an piyasada 2019 model yok gibi bir sey krizden sebep, bayiler stoktaki 2018:leri bitirmeden yenisini getirmiyorlar hatta 2017 sifirlar bile var. ulkenin durumu cidden kotu. gecen arkadasa araba bakmaua gittik 2019 yoktu. vw golf'e bakarken gordum 235.000 tl idi golf (brosur 2019)

modelin yeni olmasini bence cok onemsemeyin, benim birader de modeli cok onemser mesela kiziyorum ona. model yeni olunca ne oluyor?
adam arabaya bakmayi bilmiyorsa ki turkiye'de arabadan anlayan bence yok. 150.00 200.000 de motor yiyor araclar. 1998 kasa cd opel vectra var bizde su an 400.000 km tuplu. ates ediyor hicbir sikintisi yok. araclar yapilirken 20 yil kullanilacak sekilde yapiliyor.
adam arabasina tup taktirmis yagini elle kontrol ediyor hee daha var kivami iyi diyor. bilmiyor ki tuplu arabada kivam bozulmaz km geldi mi vakit geldi mi degistirmen gerekir.
arabaya saf su koyuyor sonra radyatorler tikaniyor conta yanmasina kadar gidiyor. falan filan.
sunu diyebilirim araba alirken bakimli olmasina onem gosterin, bakimli araba her sey demektir. bunun icin servis kayitli (faturali yetkili servis kayitli arabayi oneriyoruz) arabayi sigir gibi kullanmazdam yagini suyu filtresini bakimini yaparsan araba 500.000 u gorur.
hyundai era taksici bu adam turkiyede adam 1.000.000 km gormus gerci hyundai cok saglam markadir da goren goruyor yani.
bizde sofor mu var allah askina rusyadaki insaat iscileri bile ehliyet sahibi olanlar arabanin motorunu sokup yerine takiyorlar rusyada calismis olanlar ne demek istedigimi anlayacaklar.
santiyeye kamaz gelirdi ariza yapardi. tamirci mamirci hic yok zaten etrafta bulamazsin. 5 tane yerel gelirdi. arabayi soker takar hallederdiler.

cok eski de almayin metal yorgunlugu vs. araciniz 13 yildan eski olmasin airbag acilmama sorunu olabiliyor. 5 yillik arac ideal.

edit: soran oldu, vectra rektifiye olmadi. motoruna hicbir hamlede bulunmadik. aynen orijinal duruyor ki eco'lar yuksek isida calisan motorlardir. diger iyi motoru da zaten dohc, honda'nin vtec'i gibidir.
  • turbo sadık  (21.08.19 11:15:34 ~ 11:21:32)
@turbosadık Ben ortada Fanatiklik görmedim. Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

@mhimmetdayı A200 nefis hakikaten. Ben yalnızca hala Toyotaya bin temiz temiz sür az para harcacılık mı ? yoksa arabayı parket inerken gururduyculuk mu ? bunun arasında kaldım. Biraz gösteriş açıcısından yani tabiri caizse havalı olsunculuk ağır basıyor kafamda hep. Atıyorum 2013 kasa 98.000'de bir A200 aldım.. Çok can yakar mı ? Çok mu masraflı bu araçlar ?
  • denizmaniaherif  (21.08.19 11:42:26)
arabayla gurur yapmaya gerek yok abi boşver boş adam işi onlar. hemen hemen yaşıtız aynı duyguları ben de taşıyorum şu an yeni kasa meganea binen biri olarak. satıp premium mu alsam eski model yoksa yeni model chr mi alsam ikilemi hep var. ama chr bana daha yakın.

  • carabelli  (21.08.19 12:11:06)
araba seçiminde bir çok değişken var. ayrıca arıza yapmayan sıkıntısı olmayan çok az araç var ki illaki olacak. her araç için söylenen genel geçer şeylerin dışında tamamen subjektif yorumluyorum. kendim mercedes kullanıcısıyım, mercedes o kadar arıza yapmıyor. eve yaparsa pahalıya patlıyor ama mercedes konforuna bu piyasada çoğu araç yanaşamaz bile.
1.cisi a180 d almam motoru renault olması ve kronik arızalarının olmasından dolayı.
2.cisi japon arabalarını sevmem almam da. sürüş zevki yok konfor yok crv alelacele yapılmış bir araç, arka koltukta oturunca dışarısı yarım yamalak görünüyor.
3. a3 seçerim ancak 2014 sonrası dsglerin problemli olmasından dolayı düşünürüm. bir de o kadar para verip sunroofsuz araça binmek istemem.
  • mikahakkinen  (21.08.19 12:32:24)
Linklerdeki arabaların kilometreleri ve bakimliliklarini görmezden gelerek benim tercihim şöyle olurdu;

Konfor açısından; Audi/Mercedes/Toyota
Sürüş keyfi; Audi/Mercedes/Toyota
Hacim; Audi/Mercedes/Toyota (ferahlık hissi, bagaj ve diz mesafesi)
Şanzıman; Audi/Mercedes/Toyota (Dsg'nin sorunsuz olduğunu varsayalım. En akıcı çalışan o sanırım)
Bakım masrafları; Toyota/Audi/Mercedes (tahmini)
Estetik; Mercedes/Audi/Toyota
Performans; Audi/Mercedes/Toyota

Ben olsam A3 alırdım.
  • orient blue  (21.08.19 13:17:31)
@orientblue Audinin konforunun Mercedesten daha iyi olduğunu düşünmesem de diğer konularda size hak verebilirim. Audi A3 güven veren bir araç ama inanılmaz düz ve tasarımdan uzak basit bir işçilik olması beni soğutuyor..

  • denizmaniaherif  (21.08.19 14:05:46)
a180 cdi'nin 2013 modelini kullanıyorum. bana kronik bir problem çıkartmadı style donanım paketi. buradaki urban. beyaz döşeme ve kadranlar harici ne fark var bilmiyorum ama a180d/cdi modelleri kötü arabalar değiller.

fakat hem audi hem mercedes epey km yapmış. eğer yakıt tasarrufu birinci öncelik değilse ben de toyota derim. az binilmiş bir araç bu arada chr'lerin arkaları mezar gibi. arka koltukta oturacakların görüşü falan epey kısıtlı. onu da belirteyim.
  • rosencruz  (21.08.19 14:45:40)
Evet A3 düz bir tasarım ama böyle olunca daha geç eskiyor yüzü. Konfor konusunda ben A serisinin bu kasasına binmedim ama tüm testlerde özellikle arkasının fazla sert olduğunu söylüyorlar. A3 = Golf artık rafine olmuş, oturmuş bir gövde. Yol tutuşu, süspansiyon konforu olgunlaşmış. Keyif meselesi tabii.

  • orient blue  (21.08.19 15:30:36)
10 yıl sonrası için a3 seçerdim. En son Toyota 1.2 motor beğenmedim. A180 süspansiyon sert. A3 piyasada tutulan model.

  • Topalordek  (21.08.19 16:04:26)
Mazda 3 alamıyorsan
Golf al o zaman
Ama benzinli al
Full alabilirsin bu bütçeyle
Ama ben mazda 3 alırdım....
  • 2 tostos turan  (21.08.19 21:19:12)
@tapalordek a180 sadece sert süspansiyondan dolayı mı çöpe gitti ?

Bu arada konuyu hala okuyanlar soruyu değiştirmek isterim

Sizin 120 bin liraya seçeceğiniz ilk 3 araç ne olurdu ?
  • denizmaniaherif  (22.08.19 09:52:10)
3 aracı da kullanmadım o yüzden bu araçlar hakkında duyduklarıma ve tahmin ettiklerime göre yorum yapayım. 1. si ben kilometresi yüksek premium marka araç almam. Almama sebebim bakım ve parça maliyeti, bunun dışında bir sebebim yok. Audi'yi otomatik şanzımanından dolayı tercih etmem, yine bakım ve parça maliyeti korkusu. Bu yüzden Toyota bu 3 araç içerisinden benim kafa yapıma sahip birisi için en mantıklısı. Ama sorun şurada başlıyor, bu araçlar içerisinde en konforsuz ve hissiz olanı büyük ihtimalle Toyota'dır. Japon otomobil üretiyor ama hala Alman konforuna sahip değil. Muhtemelen aracı kullanırken Toyota'dan aldığınız keyif en az olacaktır.

Bu yüzden ben de Alman ve Japon araçlar arasında gezinip dururum; birisinin sürüş keyfi/konforu cezbederken diğerinin sorunsuzluğu güven verir. 15 yaşındaki 200 bin km'nin üzerindeki Mazda araçta fabrika çıkış radyatör dururken, bakım dışında en ufak bir parçası arızalanmamışken, 100 bin km'ye gelen Astramın 2 kez termostatı, 1 kez radyatörü değişti. 1 kez yağ soğutucusu, 1 kez turbo manifoldu değişti. Bu basit bir örnek, mesele maliyeti falan da değil şimdi ne arızalanacak da başıma ne gelecek korkusuyla araç kullanmak beni geriyor.
  • Abdurrahman  (22.08.19 10:20:04)
@Abdurrahman kesinlikle tam olarak oradayım. DM üzerinden araba sahipleriyle konuşuyoruz Mercedes için herkes buna biniyorsan parayı unut. 500 liralık şey mercedesde 2000 lira en iyi ihtimalle her şey 4 katı diyorlar.

Peki aranızda Alfa Romeo Julietta kulllanan var mıdır?

Yeni sıralamam
Alfa Romeo Julietta
Mazda 3
A3 oldu.

İtirazı olan ya da bunlardan birini kullanan varsa yeşillendirirse pek mutlu olurum.
  • denizmaniaherif  (22.08.19 10:24:25)
Ben Mazda 3'ü tercih ederim ama performansı düşük bir araçtır, performans önemliyse tatmin etmeyebilir. Yeni kasalarda biraz iyileştirme olmuş ama hala hantal. Daha önce turbo beslemeli araç kullanan kişiler memnun kalmayabilir. Onun dışında eleştireceğim bir şey bulamadım.

  • Abdurrahman  (22.08.19 10:29:52 ~ 10:30:06)
Aranızda AlfaRomeo julietta kullanan var mı ? Sizce bu sıralamaya girmeye hakkı var mı ?

  • denizmaniaherif  (23.08.19 09:12:35)