[]

excel- vlookup sorusu

arkadaşlar excel'e pek hakim değilim ancak yeni yeni öğrenmekteyim. vlookup gibi fonksiyonları excelin fonksiyon ekle butonu aracılığı ile öğrenmeye çalışıyorum. tek sütun üzerinden gerçekleştirilen aramaları öğrendim ancak bir şey öğrenmek istiyorum. bakalım mesajı yazdıktan sonra doğru görünecek mi ama bir örnek üzerinden sorayım.


no / ad / yaş / kilo / boy


şeklinde başlıklardan oluşan bir dataya ait iki tablomuz olsun. bu iki tablodan biri diğerinin içerisinde bulunacak şekilde daha küçük örnekleme sahip. yani ikinci daha büyük tablo, birinci daha küçük tabloyu kapsayan çok sayıda örnekleme sahip. ancak sadece no bilgisine sahip, geri kalan kısımlar boş.

daha küçük örnekleme sahip olan birinci tabloda yukarıda belirtilen bütün parametreler dolu.

ben birinci tablo içerisindeki ve birden fazla sütunu dolduran bu verileri vlookup aracılığı ile tek seferde ve mümkünse fonksiyon ekle butonu üzerinden aktarabilir miyim?

 
Aradığınız her bir sütun için ayrı formül kurmanız gerekli. Formül aynı, sıra numarası değişir.


  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (20.08.19 23:10:55) 
Fonksiyon ekle kısmı ama çok acemi işi gelmiştir hep. Hücrede formül yazmayı alışkanlık haline getirirseniz daha hızlı ilerlersiniz.
Bu arasa size yarın bu yukarda anlattığınız tablo gibi bi örnek yollayabilirim. Formüllü

  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (20.08.19 23:15:44) 
Ama değil bana olacak


  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (20.08.19 23:16:09) 
birinci tabloda ve ikinci tabloda ortak olan veri ‘no’ ve sen birinci tablodaki geri kalan verileri ikinci tabloya tasimak istiyorsun. Dogru mudur?

Eger dogru ise:
İkinci tabloda ‘no’ basliginin ve verilerinin A kolonunda oldugunu dusunelim. Birinci tabloda no, ad, yas, kilo,boy verilerinin sirasiyla A,B,C,D,E kolonlarinda oldugunu ve her biri icin 2. satirdan 100. satira kadar verilerin bulundugunu dusunelim.

İkinci tabloda B2 hucresine =vlookup(A2,'1.tablo'!$A$2;$E$100,2,0) yazalim. Bu formul ad verilerini bu kolona getirecektir. Formulu asagiya cekelim.

İkinci tabloda C2 hucresine
=vlookup(A2,’1.tablo' $A$2;$E$100,3,0) yazalim. Bu formul yas verilerini bu kolona getirecektir. Formulu asagiya cekelim.

İkinci tabloda D2 hucresine
=vlookup(A2,’1.tablo' $A$2;$E$100,4,0) yazalim. Bu formul kilo verilerini bu kolona getirecektir. Formulu asagiya cekelim.

İkinci tabloda E2 hucresine
=vlookup(A2,'1.tablo'$A$2;$E$100,5,0) yazalim. Bu formul boy verilerini bu kolona getirecektir. Formulu asagiya cekelim.

Not: formul icerisindeki '1.tablo' ornek olarak yazilmistir, buraya dogru adres adi gelmelidir.
  • palmtree  (20.08.19 23:19:16) 
Edit: formuldeki noktali virguller iki nokta ust uste olmali


  • palmtree  (20.08.19 23:24:12) 
@palmtree virgüller de noktalı virgül olmalı sanki


  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (20.08.19 23:28:07) 
arkadaşlar teşekkürler, şu an formülleri deneyemiyorum ama eve geçince bakacağım.


  • eksisozlukokuryazari  (21.08.19 19:06:43) 
ama tek seferde getirmenin bir yolu yok anladığım kadarıyla.


  • eksisozlukokuryazari  (21.08.19 19:08:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.