Triger seti değişimi

58.000'de, 2011 model aracım var. Değişim zamanı gelmiş midir?
Yetkili servis değiştirelim diyor ama 1000 küsür lira fiyat çıkardı.

edit: araç kia picanto

erken gibi görünüyor. genelde 100 bin civarı yapılı o işler. araç nedir?

  • jaaaccckkk  (19.08.19 10:49:10)
evet o civarlarda degisen var. bazilari zincirli oluyor mesela kafa raad. 60.000 de degisen de var 80.000'de degisen de. parasi ise markasina gore degisir. 700'e var 1600 e de var.
yetkili servis degis diyorsa degisin hocam. cidden onemli bir sey. cok daha fasla maliyeti oluyor siz yine de emin olmak icin herhangi bir ustaya da gosterebilirsiniz.

  • turbo sadık  (19.08.19 10:49:30)
marka model?

genelde ihtiyaç olmaz, iyi bir ustaya kayışı göstermekte fayda var. çatlama sertleşme başladıysa değiştirin.

yetkili servis dedi diye triger değiştirilmez, 100 binden önce niye değsin ki!? 150-160 bine kadar yolu var o işlerin...
  • babilbaligi  (19.08.19 10:51:27)
triger için 125 bin ya da 5 sene oluyor genelde. bir usta danışın isterseniz.

  • giovanne  (19.08.19 11:08:49)
2012 dizel 80bin km fiestanınkini daha bu cuma değiştirdim 1300 lira tuttu yetkili servis. Her 4 senede 1 ve ya 100bin kmde değişmesi öneriliyormuş. ben baya zamanı geçirmişim :D Çıkan parçaları da servis verdi sağlam duruyorlar ama gevşeme olmuş olabilir bilemiyorsunuz. Triger giderse muhtemelen tüm motoru dağıtırsınız. Riske değmez. Ayrıca yetkili servis öneririm sanayide yarı fiyatına yapıyorlar ama iyi ustasını bulman lazım. Yoksa adam hayatında ilk defa picantonun trigerini değiştiriyorsa nerden bilsin ufak tefek ayrıntılarını. Mesela 2 tip triger varmış fiestada. Diğer aradığım yetkili servis bile eski modele göre olanın fiyatını vermiş. Bilmeyen sanayideki usta onu taksa ne olacak? Abi bu olmuyor yeni parça alacak diye gidip yetkili servis parası alacak sonra. Ayrıca su pompası devirdaim gibi bir şeyin kontrol edilmesi lazım o da değişiyor genelde benimki iyiymiş değişmedi. 500 lira fark için 50 60 binlik arabayı sanayiye emanet etmek istemedim. Sonuçta can güvenliğimiz de bunun içinde. Aynı şehirdeki farklı servisleri arayın fiyatlar değişiyor genelde. 1800e yaparız diyen oldu ben her zaman gittiğime 1300e hallettirdim. yan sanayi+ sanayideki ustaya yaptırırsan 300 400 işçilik 400e parça alıp halledersin. orjinal parçalar bile 700 lira civarında fiestanın. aradaki farka değmiyor bence. 2 sene garantili hem. Sanayideki adam garantisi benim abeeem benim diyip yollayacak seni.

  • bahoho  (19.08.19 11:21:10)
Triger'in ne zaman kopacağı, sorun çıkaracağı kolay öngörülen bir şey değil. Bu yüzden servisler belirli periyotlarda ne olur ne olmaz diyerek değiştirir. Yetkili servis hiç riske girmez, özel servisler araca göre biraz daha esnek davranır. Yetkili servisin çıkarttığı ücret yüksek bu arada, aracın garantisi falan yok belli ki, yetkili serviste yaptırmayın bu işlemi, yorumlara göre düzgün bir özel servis bulup fiyat isteyin, pazarlık yapın. Yapılan işlemin yetkili servislik bir işi yok, ustalar aynı usta, parçalar aynı orjinal parça.

  • Abdurrahman  (19.08.19 11:37:18)
1000 lira normal. Triger kayışı 100.000 km veya 8 yılda bir değişir. Bu arada triger değişirken aksesuar kayışı ve devirdaim pompası da değişir hazır motor açılmışken. Bunlar da dahilse fiyata son derece makul.

  • redskull  (19.08.19 11:55:50 ~ 11:56:08)
Bence de çok erken, merak edip şu anki güncel değişim periyoduna baktım netten. Her 120.000 km kontrol ediniz, her 240.000 km değiştiriniz yazıyor. Herhangi bir süre de yok, sadece km verilmiş.

Sizin aracınız 2011 model, aracınızın servis bakım kitapçığına bakıp en doğrusunu öğrenin. (Ben işsizlikten birazdan araştıracağım netten)

Fakat değişim zamanı gelmiş olsa bile 1000 TL çok fazla, netten bakınca picanto/atos triger kayış ve rulmanı ortalama 200 TL, bir o kadar da işçilik olsa 400 eder.

Hadi sökmüşken pompa/vantilatör kayışlarını da değişeyim desen 500-600 TL'yi geçmemesi lazım.

Edit: Buldum, evet canım sıkılıyor :)

carmanuals2.com

Sayfa 262 ;

Engine timing belt Replace every 135,000 km (90,000 miles)

Sayfa 266'da ise Ağır kullanım şartları altında "Every 90,000 km (60,000 miles) or 72 months" diyor. Taksi gibi her gün uzun saatler çalışan araçalr ağır kullanım şartlarındadır her zaman.

8 senede 58.000 km yapan aracın ağır kullanım şartlarında çalıştırılamdığı kesin.
  • John Bloor  (19.08.19 11:59:21 ~ 12:11:04)
benim aracım için bu olay 80 bin km ya da 4 yılda bir şeklinde idi. triger kayışı koparsa size en aşağı 8-10 bin masraf çıkarır. Serviste değil de dışarıda bir ustaya değiştirin derim. Fiyat yarı yarıya azalacaktır.

Ama kesinlikle değişin. Ayrıca triger eğer kayışlı ise eskime oranını gözünüzle asla anlayamazsınız.
  • kraldan cok kralci  (19.08.19 12:38:27)
eğer hiç değişmediyse şimdiye kadar yıldan dolayı geç bile kalınmış.

  • nuisance  (19.08.19 12:41:07)
Sadece kayış değil rulman, makara vs komple değişecekse işçiliği yüzünden normal bir fiyat.

şirketin 2005 model aracında triger kayışı koptu, arkadaş koptuğunu anlayıp tekrar çalıştırmaya, yürütmeye çalışmadığı için sadece krank değiştirerek kurtardık 2500tl masraf çıktı.

Bilinçsiz birisi subap, piston, krank ne var ne yok dağılmasına sebep olabilir ve çok ciddi masraflar çıkarabilir. Değişimi 100.000km ve 3-4 sene civarında yapılıyor, eğer iplik atması, parça kopması, ses yapma gibi şikayetler varsa daha erken de değiştirilir.

Servis kayıtlarına ulaşabiliyorsan daha önce değişmiş mi kontrol etsen iyi olur, değiştiyse ve sene olarak kurtarıyorsa gerek yok. Kayıtlara ulaşamıyorsan değiştirirsen iyi olur. Belki 3-4 sene daha sıkıntı çıkarmadan gider ama riske gerek yok.
  • kimlanbu  (19.08.19 12:57:13)
Triger seti icin 1000tl normal.
Hic değişmesiyse zamani gecmis bile. Km az ama yildan dolayı.

  • stavro  (19.08.19 15:02:19)