[]

saçlarım dökülüyor

son 6-7 aydır emarelerine rastladığım ve an itibari ile ciddi ciddi farkına vardığım olay. elimi ne zaman saçıma atıp birkaç kez tarıyor gibi gibi yapsam birkaç saç teli kökünden kopmuş halde dökülüyor,elimde kalıyor. korkmanın zamanı geldi sanırım. tabi doktara gitmek gerekir ama sizce ne yapmalı?

- 25/e
- saçlarım gür olarak tarif edilir.
- düzenli kullandığım sabun/şampuan yoktur.marka seçmem, o ne varsa onu kullanırım. haftadan iki-uç kere 3-4 dk boyunca şampuanlayıp yıkarım. buna rağmen sürekli yağlanır.
- saç derisinde genellikle birkaç noktada hafif şişlikler vardır. bunlar bir süre sonra kendiliğinden iner normale döner ancak çok geçmez başka bir tarafta benzer şişlikler yine olur. temas etmediğim taktirde yine kendiliğinden düzelir.
- yeme içme düzeni sıkıntılı.

 
önlem al, bakım yap, hiç bakım yapmamaktansa en basit bakım bile faydalı


  • ipmus90  (17.08.19 13:18:37) 
Saçların dökülmesi problem değil aslında, herkesin dökülüyor kimisi farkına varmıyor ve evet 30a doğru artıyor. Fakat yerine yine saç çıkıyorsa sıkıntı yok, ama seyreldiğini hissediyorsan o zaman bakım kürü vs. minoxil gibi şeyler işe yarıyor ama kullanmayı bıraktığında eski/gerçek haline dönüyor.

Eğer genlerde varsa bazı şeyler kaçınılmaz. Ben 29 yaşındayım saç ektirsem mi diye düşünüyorum iyice açıldı son 3 yıldır.
  • nhk ni youkosu  (17.08.19 13:32:55) 
-yeme içme düzeni sıkıntılı ise ona bir çare bulmak lazım. bazı vitaminlerin eksikliği saç dökülmesini hızlandırıyor. d vitamini, b7 gibi. vitamin eksikliği var mı tespit etmek yararlı olabilir.

-ben yıllar önce bioxin marka şampuan kullanmıştım. indirimli olduğu için üç kutusunu birlikte almıştım kullandığım süre boyunca saçlarımın dökülmekten vazgeçtiğini, sağlığını arttırdığını gözlemledim. tavsiye edebilirim. ancak bunlar sadece kullandığın sürece etkili olan şeyler. her şampuanı kullanmak yerine sirke ve karbonatla yıkayın çok daha faydasını görürsünüz. 4 yıl önce yaklaşık 7 ay kadar sirke+şampuan kullanmıştım ve memnundum.

-saçlarınızı sert bir şekilde ovuyorsanız bu da dökülmeyi arttırabilir.
  • biseysorcaktim  (17.08.19 13:46:47) 
@nhk ni youkosu
gen işi karışık; babamın amcamın dedemin maşallah saçları orta son yaşlara kadar varken dayılarda sıkıntı büyük.

@nhk ni youkosu
vitamin eksiliği olabilir. saçları sertçe ovma işi de, berberin insafına kalan bi'şey:/ öyle ki berberi değiştireceğim sanırım. kendim de dokunmam bile artık..

@ipmus90
bakım... bakım, hiç duzenli bakmam ki kendime, sırf saç değil yuz giysi vs. bir tek, seyrek yaptığım diş fırçalamayı son gunlerde duzenli yapıyorum o kadar :/
  • nickimi verin bana  (17.08.19 14:09:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.