[]

türkiye dışından schengen'e başvuran var mı?

Yurt dışındaki ülkelerden başvurunca bir şey değişiyor mu? Vizeyi alabildiniz mi? Yurt dışından başvurunca sonuca etkisi olduğunu düşünüyor musunuz? Başvuru/mülakat filan kısmında adam yerine koyuyorlar mı?

Başvuracağım ülke İtalya. Geçen yıl Türkiye'den başvurduğumda 2 red yedim. Şu an Japonya'da 2 yıllık öğrenci vizesiyle kalıyorum ve burdan başvurmayı düşünüyorum (burs ve part time işim var gelir olarak göstereceğim). Başvuru mektubunda Türkiye'deki başvuru sürecimi ve neden red yediğimin bana açıklanmadığını filan da açıklamayı düşünüyorum.

Yukarıdaki sorular dışında tavsiyeleriniz de varsa sevinirim.

 
@el cevap
adam yerine koymadan kastım, mülakat vs sırasında. beni ikinci başvurumda çağırıp, yüzüme bakmadan sadece 1 dk'lık hiçbir anlam ifade etmeyen sorular sormuşlardı. gelir gösterdim, geri döneceğimi nedenleriyle açıkladım (japonya'ya geleceğimi belirterek), kaçaklık veya zamanı aşmalık bir durumum yok, daha önceden japonya'da yine 1 yıllık kalmışlığım var filan. Neden açıklamadılar tabii "nedenleri ikna edici değil" dediler red formunda o kadar. Başvurum tam İtalya'nın kolay kolay vize vermemeye başladığı dönemdeydi. O basit matematiğe pek inanmıyorum o yüzden.

  • kozmosta bir nokta  (15.08.19 22:42:09) 
zamaninda turkiye'den basvurdum abd vizesi icin aldim. sonra vizem bitti, o sirada kanada'daydim. kanada'dan basvurdum red yedim, hatun git kendi ulkenden basvur dedi.

2-3 sene sonra tekrar yine kanada'dan basvurdum, abd konsoloslugundaki gorevli turk cikti, hakan abimiz ismini unutmam mumkun degil. kilit soru hangi takimi tutuyorsundu. milli takim diye geveledim, birak bu isleri dedi. neyse, cimbom dedik, abimiz de ayni renklere bagliymis, 10 senelik vizeyi basti.

ozetle bu vize islerinin mantigi oldugunu pek dusunmuyorum eger dosyanda cok bariz bir sikinti yok ise, dosyana bakan adamin haleti ruhiyesine bagli bir olay.
  • cooperr  (15.08.19 22:45:23) 
Erasmus staj hareketliligi icin Cekya'dan 7 aylik Almanya vizesine basvurdum. Turkiye'deki konsoloslugun sitesinde en az 1 ay civari sure veriyorlardi, burada carsamba basvuru yaptim, cuma vizeyi aldim. Bazi belgeler Turkce, bazilari Ingilizce, bazilari Cekce'ydi. Ceviri bile istemediler. Benim olayimda fark etti ama "gidin kendi ulkenizden basvurun" durumunu da duydum baska ulkeler icin. Bence de belirli bir matematigi yok.


  • evrim halkasi  (16.08.19 01:03:46) 
yurt dışından başvurunca işlemler çok daha uzun sürüyor. sonuçta başvurduğunuz elçilik/konsolosluk (artık hangisi varsa) bilgileri yine türkiyedeki birimlerden alıyor. yani süre değişiyor.

yurtdışından başvurmadım ama benim bir haftada aldığım vizeyi arkadaşımbir ayda aldı.

sonuca hiç bir etkisi olmuyor. pasaporttaki vizeler (ve ne yazık ki retler) çok daha etkili.

bildiğim kadarıyla schengende mülakat yok.

ilk önce o iki retin sebebini bir öğren. o sorunları çözmeden nereden başvurursan başvur yine ret alırsın.
  • tururo  (16.08.19 03:24:01) 
Türkiye'den hep 1 yıllık alan abim, san francisco italya konsolosluğundan 1 aylık alabilmiş. Ama gün içinde basıp vermişler.


  • mirafiori  (16.08.19 07:08:04) 
@tururo o redlerin sebebini söylemiyorlar malesef. schengende mülakata da girdim bir önceki cevabımda belirttiğim gibi. benim durumumda "Öngörülen seyahatin amacı ve şartlarını gösteren kanıtlayıcı belgeler inandırıcı değil." maddesi, 8. maddeyi işaretlediler. yani döneceğime inanmadılar değil, niye gittiğime inanmak istemediler. halbuki satın alınmış otobüs biletleri, rezervasyonlar filan dahi sunup günü gününe seyahat programımı da anlatmıştım. o yüzden bir matematiği olduğuna inanmıyorum.

redleri italya'dan yemiştim ve yine italya'ya başvuracağım. italya red kararına itiraz hakkı da vermiyor zaten. yani veriyor da git roma bilmemne mahkemesine başvur diyor :')

vizeye zaten 2-3 haftalık başvuracağım ve 2 ay öncesinden başvurumu yapacağım.
  • kozmosta bir nokta  (16.08.19 21:29:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.