[]

Visa ve mastercard

Nasıl para kazanıyorlar?
Salağa anlatır gibi anlatabilir misiniz lütfen :) 
saticidan komisyon aliyorlar. 100 liralik alisveris yapiyorsan salliyorum %3'u onlara gidiyor.


  • hot potato  (14.08.19 23:31:08) 
Satıcıdan komisyon almıyorlar. En basitinden alt yapılarını kullanan finansal kuruluşlardan ve kullanılan cihazlardan (pos cihazı, sanal pos cihazı, kart cipi vs.) lisans ücreti alıyorlar.


  • koskoca kirpi  (14.08.19 23:35:19) 
saticidan komisyon aliyorlar.


  • hot potato  (14.08.19 23:38:08) 
Komisyon işi banka için tamam da, bunlar için biraz fazla değil mi


  • rumeli beylerbeyi  (14.08.19 23:43:28) 
@rumeli beylerbeyi Evet, dediğiniz gibi komisyonu yüzde olarak banka alır. Bunlar sadece altyapı ve lisans ücreti alırlar. Onu da son kullanıcı yani bizden değil, hizmet verdikleri aracı finansal kuruluştan alırlar. Türkiye'de uygulama bu şekilde.


  • koskoca kirpi  (14.08.19 23:46:05) 
Bir banka düşün,bu banka müşterilerine kart verdiği zaman bu kartlar sadece o bankanın bankamatiklerinde çalışacak çünkü diğer bankamatikler o kartı tanımayacak. Aynı şekilde ticari işletmeler de o bankanın müşterilerinden ödeme almak için o bankaya başvuru yapmak zorunda kalacak çünkü bankamatik yine o banka. (bu hem çevirmiçi hem fiziksel işlemler için geçerli).

Bunlar (VISA, Mastercard, JCB, American Express, China Union Pay, Discover, vb) kart ağları. Bunlar sayesinde bu logoyu taşıyan kartları tek bir çatı altında birleştiriyorlar. Kartı hangi bankanın çıkardığı ya da pos cihazını kimin verdiği önemli değil, cihazın üzerinde veya internet sitesinde logo varsa kart çalışır.

Bu ağlara katılmanın da bir maliyeti var tabi, onu da bankalar ödüyor. Dolayısıyla biz ödüyoruz :)

İş modeli hepsinde farklı farklı, doğrudan ya da dolaylı olarak genelde her işlemden pay alırlar. Bir sürü ayrıntısı var ama kısaca böyle.
  • hayirsiz  (15.08.19 00:13:40 ~ 00:15:51) 
1 - Bankaların verdiği her Visa ya da MasterCard amblemli kart için komisyon alıyorlar
2 - Merchant Discount Rate (MDR) ya da üye işyeri komisyonundan pay alıyorlar
3 - Payment Gatewayleri var, bunları kullanan e ticaret sitelerinden işlem başına para alıyorlar
4 - Bankalara ya da üye işyerlerine fraud çözümleri sunup bunlardan işlem başına ya da basılan kart başına para alıyorlar
5 - Kart bilgisi saklama ve tokenization hizmeti sunup saklanan kart bilgisi vb. üzerinden para alıyorlar
6 - Bu yukarıdaki işlemlerin hemen her biri için anlaşmalarda belirtilen tek seferlik ya da tekrar eden bakım ücretleri alıyorlar

Daha benim bilmediğim ya da aklıma gelmeyen bir sürü başka komisyon ve ücretleri de vardır.
  • salihdt  (15.08.19 00:14:49) 
ben troy yaptım tüm kartlarımı ülkem kazansın


  • masumiyetkarinesi  (15.08.19 00:16:38) 
google nasil kazaniyorsa oyle :D
tum dunyada tekelsin. bu zaten sonsuza kadar kar etmek icin yeteri bir sebep, sektorden bagimsiz olarak.
kredi karti banka karti olmayan insan yok.
internete girince google kullanmayan insan yok. boyle dusun.
  • baldur2  (15.08.19 05:10:44 ~ 05:11:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.