[]

Ticari amaçlı çiftlik

Merhaba,
Ticari meyve bahçesi olarak kullanılmak üzere bir arsa almak istiyorum. Aynı zamanda da evimi bu arsa üzerine inşa etmeyi planlıyorum. Ancak almam gereken arsanın ruhsatında ne yazması lazım bilmiyorum. İnternette aradıgımda 30000m2 arsa içinde ciftlik evi vs yazanlar var. Bu arsada yetiştirdiğim ürünlerin ticaretini yapmam mümkün mü? Arsa özellikleri konusunda bilgisi olanlardan konu hakkında yardım bekliyorum.teşekkürler. 
Oncelikle sevk kirici olmasin ama fazla turistsin.bayagi katetmen gereken yol var lakin zor degil.

Oncelikle ihtiyacin olan sey bir tarla.bu tarlayi aldiktan sonra istedigin agaclari belirleyip o bolgede yetisip yetismeyecegine bakacaksin.hangi tur sana uygun bunu arastiracaksin.sonra ekim yapacaksin.
Ekimi yaptiktan sonra minimum 5-6 yil boyunca gelir elde etmeksizin o agaclara bakacaksin.5-6 yildan sonra agaclarin yavas yavas verime gelmeye baslayacak.sonra bu meyvelerini diledigin sekilde satabilirsin.

Karma uretim yapabilirsin.bir kisimda agaclarin olur bir kismini eker bicersin.o zaman ilk sezondan urunun olur elinde.mustahsil olursun.

Ev yapma kismina gelince bu her zaman mumkun degil.elektrige suya ihtiyacin var.elektrik cekeyim dersin tarlanin degerinden fazlasina malolur.

Ciftlik dedikleri senin yapmak istedigin sey.hazir olanlara bakarsin senin istegine uygun mu,hayvan icin mi,bahce mi,bostan mi.

Tarim mudurlukleri fazlasiyla bilgilenebilecegin yerler.usenme nerede yapmak istiyorsan kalk git oranin tarimina,anlat durumunu onlar sana ne ekersin ne bicersin anlatirlar.kurslar oluyor katilirsin.katkilar,desteklemeler oluyor ogrenirsin.

Senin gibi hic alakasi olmayan bir arkadasim,cok hevesliydi ve parasida cok yoktu.once bolca okudu.sonra kosgebe basvurdu odeme aldi.ben tohumlarini,celiklerini yurtdisindan getirdim.tarim mudurlugude destek verdi guzel bir lavanta tarlasi yapti.ugrasiyor simdi,sanirim guzel olacak.

Once bolca oku.neyi yapabilecegin konusunda teknik bilgiyi topla,gerisi gelir.
  • duptıs  (14.08.19 23:33:40) 
@duptıs Samimi ve içten bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Şevkim kırılmadı iyi kötü her eleştiri ve yoruma açığım. Fazlasıyla turist olduğum dogru. Yeni yeni araştırıyorum. Şu an yurt dışındayım. Belirli bir birikimim var. Üzerine de koymaya çalışıyorum hala. Devlet destekleri nelerdir kime verilir ne kadar verilir nasıl verilir bir bilgim yok. Bu yüzden tüm ihtiyacım olanı kendim karşılayacağımı düşünerek bir sermaye oluşturmaya çalışıyorum. Tekrar teşekkür ederim.


  • astrid  (14.08.19 23:58:38) 
Bende minik bir katkıda bulunayım. Seçeneklerinizi azalttığınızda veyahut araziyi aldığınızda mutlaka ziraat fakültelerine toprak numunelerinizi alıp gidin. Tahlil ettirin en verimli şekilde ne ekileceğini ve en üst seviyede nasıl verim alabileceğiniz konusunda danışın. Çok önemli bir husustur zira her toprakta her ürün yetişecek ve çok verimli olacak diye bir kaide yok malumunuz.


  • synax  (15.08.19 00:15:30) 
aldıgınız tarlanın kadastral yola cephesinin olması imar açısından kolaylık sağlar. yol cephesinin uzunluğu da önemli yanlış hatırlamıyorsam 25m idi en son alt sınır. elektrik suya yakınlık ve bağlatma imkanları da çok çok önemli.


  • tukenmez adam  (15.08.19 12:00:40 ~ 12:01:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.