finansal tavsiye

Geçen temmuz başında çok sevdiğim bir abimden 50000 borç aldım. Bu parayı bu ay içinde iade etmem lazım. Geçen yıldan beri bankaların ay ay faizlerini öğrenbilir miyim?
Ayrıca şunu öğrenmek istiyorum. Geçen sene temmuz ayında %25'ten faize bir yıl süreli faize verebilir miydi? Kendim açıkçası aldığım parayı borsada değerlendirecektim ve girdiğim kağıttan şu an epey zarardayım ama parasını da hakkaniyetli bir şekilde iade etmek istiyorum. Bir hafata içinde ödeme yapmam lazım. Ne kadarlık bir tutar vermek adil olur?

bu veri oldukça karmaşık. çünkü,

hangi vade,
hangi finansal enstruman,
hangi montana sunulan faiz,
hangi bölge, hangi şube,

vs gibi değişkenler giriyor işin içine.

2 seçenek var önünde:
1- tüfe üstünden bir hesap yapıp abinin parasının enflasyonla erimesini engelleyecek şekilde geri ödemek
2- tcmb'nin ağırlıklı mevduat faizleri ortalamasına bakmak. kendi baktığın dönem için bu sayfadaki alttan 4ncü satırdaki verilerin ortalamasını al. 1 ekle. 50.0000 TL ile çarp.

evds2.tcmb.gov.tr
  • twelfth  (14.08.19 15:47:49)
Eğer aranızda bu şekilde bir anlaşma yapmadıysanız 50.000 aldıysanız 50.000 verin. Temmuz ayında faiz oranları 17 civarındaymış. 24-25’lere Ağustos gibi yükseltildi. Hesaplamayı aşağıdaki sayfadan yapabilirsiniz.

www.fibabanka.com.tr
  • gsgsgsgsgsgsgsgs  (14.08.19 15:51:25)
o günden bu yana enflasyon farkını hesaba katarak ödeyebilirsin

  • anily  (14.08.19 16:43:28)
geçen sene temmuzsa enflasyon farkı ile birlikte 58.000--60.000 gibi bir rakam vermen yerinde olacaktır.

  • alicandan  (14.08.19 17:00:57 ~ 17:02:13)
Biraz kafam karıştı, mesela benim borcumun vadesi 1 yıl 45 gün gibi, stopaj kesintisi hakkında kafam karıştı %10 mu %15 mi? Bir de 12000 versem faiz geliri çok mu fazla olur?

  • antheros  (14.08.19 18:02:32)
net %20 fazla vermeniz uygun olur. zaten enflasyonda o civarlarda

  • nuisance  (14.08.19 18:36:57)
60bin uygundur
bir sonraki sefere usd/eur ile borçalırsanız daha kolay halledersiniz

  • superb  (14.08.19 19:20:45)
+1 point me at the sky in dedigini yapabilirsiniz.

  • baldan kaymak  (15.08.19 10:05:54)