Nikah kıyma işlemleri

Selamlar! uzun süredir birlikte olduğum erkek arkadaşımla önümüzdeki ay nikahı kıyalım sonrasında düğünü yaparız diyoruz. ancak nikah işlemleri nasıl oluyor bilmiyorum. netten bakınca da kafam karışıyor. adım adım ne yapmamız gerektiğini bu süreçten geçmiş arkadaşlardan öğrenebilir miyiz? <3

İkinizden birinin ikametinin olduğu belediyeye başvuracaksınız, bu ikisinden başka bir yerde nikah olacaksa bağlı olduğunuz belediyeden izin yazısı almanız gerekiyor.

Nikah dairesine giderken yanınızda:
sağlık raporu (aile hekimi veriyor, bir de verem savaşa gidip akciğer filmi çekilecek, aile hekimi yönlendirir)
vesikalık fotoğraflarınız,
kimlikleriniz ve kimlik fotokopisi,
muhtemelen belediyenin web sitesinde bulabileceğiniz evlenme beyannamesi olacak.

Nikah nerede olacaksa o belediyenin web sitesine bakın, orada detaylı yazar zaten. Evraklarınızla gideceksiniz, sonrasını memurlar hemen hallediyor, oda nikahıysa gün saat ayarlanıyor, nikah salonunda davet olacaksa onun ücreti ödeniyor falan.
  • kobuzchu kiz  (14.08.19 14:31:59)