[]

Fransızca için çok mu geç?

Merhaba;

Çeyrek asrı tembel tembel geçirmiş birisi için şimdi fransızca öğrenmeye başlamak için çok mu geç? Yönlendirmeleriniz beni mutlu edecektir.

(oturunca çalışabilen, hevesli, azimli birisi olarak düşünelim:))

Teşekkürler.

 
Geç falan değil.


  • kisa  (13.08.19 23:54:16) 
35'inden sonra Rusça öğrenmeye başlamış, 1 seneden biraz az çalışmış, başlangıç seviyesinde ama en azından eski SSCB ülkelerinde yolunu izini bulacak kadar Rusça kullanabilen biri olarak söylüyorum, yardır gitsin.


  • d max  (13.08.19 23:54:41) 
çok geç. üçüncü yabancı dil olarak öğreneceksen mümkün. ilk yabancı dil olacaksa hiç imkan vermiyorum.


  • nickimin hakkini veremedim  (13.08.19 23:55:13) 
hiçbir dili öğrenmek için geç değildir de öğrenme amacınız nedir? Ben mesela 4 sene önce başka ülkeye taşındım ve 24 25 yaşımda yeni bir dil öğrenmeye başladım. Beni geç 40 50 yaşlarında bir sürü insan var gittiğim kurslarda. Çünkü hepsi buraya gelmiş, iş derdinde, yaşama derdinde ve öğreniyorlar da. Fransaya gitmek, fransız şirketinde çalışmak vs. gibi amaçlarınız varsa hiç durmayın başlayın tabii öğrenmeye. Azim de varsa ne güzel. Yalnız sadece öğreneyim demekle zor, konuşup pratik yapabilmek de lazım, heves olarak kalırsa unutulur gider.


  • senolll  (13.08.19 23:55:54) 
ben 27'den sonra başladım öğrnemeye ama lanet olası çok zor.
Hiç çekinme başla
birkaç site var (fun-mooc, youtube kanalları vs.) bunlardan başlayabilirsin. Bence en zoru bu dilin listening ile writing. Bunların üstüne düşmeni tavsiye ederim
  • retarder  (14.08.19 00:00:51) 
Değil. ama çok zaman ayırman gereken bir dil. ingilizce gibi ara sıra da olsa maruz kalamadığın için bol bol ezber yapman gerekecek.


  • Avoiding The Puddle  (14.08.19 00:02:30) 
Learning curve'u hafife almamak lazim. Ama mumkun. Yeter ki vakit ayir ve efektif calis.


  • AlsterWasser  (14.08.19 00:27:13) 
Annem 38 yaşından sonra öğrenmeye başladı; simdi konferans verecek düzeyde bir fransızcasi olmasa da arkadaş edinip, basit cümleler kuracak, karşıdakini anlayacak kadar biliyor. Geç değil kısacası.


  • fraise  (14.08.19 01:23:14) 
@fraise annenizdeki azim ve gayrete hayran kaldım. Tebrik ediyorum


  • rumeli beylerbeyi  (14.08.19 01:45:48) 
Dil öğrenimiyle ilgili en büyük problemler bence
1 - Öğrenilen dile adapte olabilme kabiliyeti, özellikle de ilk yabancı dil için
2 - Azim

Öğrenilen dile adapte olabilme kabiliyeti başlangıç için önemli çünkü yabancı dil öğrenmek ilk başta sağlak bir insanın sol elle yazı yazması gibi; zihninizdeki kalıplara karşı geliyorsunuz, başlangıçta ciddi engel oluşturuyor.

Azim başlangıçta yukarıdaki problemi aşmak için gerekli. Yaşın büyüklüğüne göre belki süreç biraz daha uzar ama çok değil. Ancak azmin asıl gerekli olduğu yer dil öğrenmeye başlamanızla öğrendiklerinizi pratikte kullanabildiğiniz an arasında geçen sürede vazgeçmemeniz, her gün yine aynı tempoyla çalışmaya devam edebilmeniz. Eğer vaktiniz ve azminiz varsa yaş çok önem arzetmeyecektir.
  • salihdt  (14.08.19 10:11:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.