Dolar düştü zarardayız diyen insanlar yanlış düşünmüyor mu?

geçen mert yılmaz bile "6 tl'den alınan dolar şimdi 7.20 tl olmalı ki denk olsun." gibi bir şey dedi.

ben 6 tl'den 1000 dolar aldıysam dolar bugün 2 tl'ye bile düşse dolar endeksi düşmediyse ben zararda olmam ki? 1000 dolarlık mal yine 1000 dolar bana ne tl/dolar oranından.

özet: dolar/tl yerine dxy (dolar endeksi) daha önemli, diyorum. haksız mıyım? yeter ki doların alım gücü değişmesin.

mesela 6 tl'den 1000 dolar aldığımda dxy 95'ti. dolar 2 tl'yken dxy 100 oldu. ben kardayım. doğru mu? yanlışsam düzeltin bilgilenmek istiyorum.

elbette doları tl'ye çevirmediğin sürece zararda değilsin, ama yurt içinde tl ile alışveriş yapacaksan o doları bozdurman gerekecek.

dolar 6 lira iken 6000 tl ile türkiye'de kaç tane at alabiliyorsun.
dolar 2 lira iken 2000 tl paran var artık, türkiye'de kaç tane at alabiliyorsun.

"6 tl'den alınan dolar şimdi 7.20 tl olmalı ki denk olsun." sözü de muhtemelen "dolara değil de vadeliye yatırsalardı bu sürede %20 faiz kazanmış olacaklardı" anlamı taşıyor.
  • aziz dostum jack  (10.08.19 18:40:38 ~ 18:43:57)
Doların faiz üzerinden getirisini de hesaba katarak 1000 dolarınız türk lirası olsaydı faiziyle beraber sallama değer olarak diyelim ki Türk lirası olarak 1100 dolar olsun. Bunu kastetmiş olabilir.

  • creedwar  (10.08.19 18:42:04)
millet dolar kullanmıyor çünkü. doları tl'ye çevirip harcadıkları için zararda oluyorlar.

  • candide  (10.08.19 18:42:33)
Haksizsin.
Dolarin 7yi gecmesiyle gelen zamlar dolarin 5.50 ye dusmesiyle geri alindi mi, hayir.
Enflasyon dustu mu, hayir.

Sen dolar alırken tl'de faizde tutanlar kar etti mi, evet.

Bu surecte birim tl nin alim gücü enflasyon etkisiyle dustu mu, evet.

Zararda misin, evet.net
  • stavro  (10.08.19 18:43:36)
@aziz: dolar 6 lira iken 6000 tl ile 1 at alıyorsam
dolar 2 lira iken 2000 tl ile yine 1 at alabilmem lazım çünkü tl değerlenmiş oluyor?

@stavro: tldekiler benden çok faiz getirisi aldıysa ben neden zararda olayım? sadece onlardan az kar etmiş oluyorum bu durumda.
  • bonanza  (10.08.19 18:44:01 ~ 18:45:40)
@bonanza

enflasyonun 0 olduğu bir ülkede yaşıyor olsak bu dediğin doğru olabilir ama @stavro'nun bahsettiği şey ortaya çıkıyor, tl bazında paran azalırken aynı zamanda enflasyon'dan dolayı da alım gücü düşüyor.
  • aziz dostum jack  (10.08.19 18:47:56)
@candide: hocam dolar/tl 6'dan 2'ye düştüğünde yine zarar etmiş olmamam lazım çünkü bu defa elimde satın alma gücü artmış bir tl olacak. psikolojik etkileri hariç tutuyorum. stavronun dediği gibi dolar artınca gelen zamlar aksi durum olduğunda geri alınmıyor.

  • bonanza  (10.08.19 18:48:26)
1 yıllık enflasyon %16 ise referans değer budur. Yani geçen sene bugün 100 liraya alabildiğin sepeti bu sene 116 liraya alabiliyorsun. Demek ki TL güçlenmemiş, aksine değer kaybetmiş.

Bu referansa göre 1 yıllık ortalamada TL faizlerin %16 nın birkaç puan üzerinde olduğunu düşünürsek, TL faize yatırmak az da olsa kazandırdı diyebiliriz.

Geçen sene bu zamanlarda dolar 7 lira iken 100 liranla 14.28 dolar aldığını düşünelim. Şimdi elinde hala 14.28 doların var (dolar faize yatırmadığını varsayıyorum, hoş yatırsan da çok az artardı). Geçen senenin 100 lirasına alınan sepeti bugün almak istesen 116 liraya ihtiyacın var, ama senin 14.28 dolarını bozarsan (1$ = 5.5TL dersek) 78.54TL ediyor. O sepeti alamıyorsun. Demek ki enflasyon oranı referansına göre bayağı zarar ettin.
  • cek  (10.08.19 20:19:30)
Aylık maaşın 6000 tl olsun. Dolar 6 tl ilken gittin 1000 dolar aldın.

O ara telefonun bozuldu gittin 1000 dolara iphone aldın. Annen baban da dedi ki bize de iPhone al. Ama sen dedin ki bende para bitti:((( alamadın.

Paralel Evrende doları almadın. Bekledin. Dolar 2 tl oldu gittin yine maaşını dolara gömdün. 3000 dolar aldın. O ara telefonun bozuldu gittin 1000 dolara iPhone aldın. Annen baban bize de al dedi gittin onlara da aldın.
  • levpontryagin  (10.08.19 20:52:37)
Bence yanlis bir dusunce degil. Zaten bu yuzden endiseli zamanlarda dolar guvenli liman olarak goruluyor. Tek sorunu etrafinda dolar degil tl kullanilmasi. Bu durum, seni etrafina gore gorece fakirlestirebilir. Soyle ki dolar/tl o kadar duserken dxy artiyorsa bu tl'nin ozel olarak arttigini gosterir. Tl'deki insanlar ozel bir sekilde zenginlesirken sen o kadar da zenginlesmeyeceksin. Fakat nihayetinde dolar ekonomisi ile tl ekonomisinin ozgul agirliklarinin karsilastirmasina bagli bu. Dolayisiyla yanlis bir dusunce olarak gormuyorum.

  • dunal  (11.08.19 09:15:23)