Gezi Sorusu - İzmirlilere

Efendim merhaba, eşimle İzmir seyahati planladık. Hayatımızda hiç İzmir'e gitmedik. Bilmiyoruz. Sorularımız şunlar, yanıtlarsanız seviniriz:

1-Öncelikle öğretmen olduğumuz için Öğretmenevinde kalmak istiyoruz. En merkezi öğretmenevi nerededir? Her yere yakın (arabasız olacağız) bir tane tavsiye eder misiniz?

2- Çeşme yarımadasını ve Alaçatı'yı gezmek istiyoruz, oraya nasıl gidebiliriz?

3- Şirince ve Efes uzak mı olur?

4- Kültür seyahatinden hoşlanan insanlarız, nereleri tavsiye edersiniz?

hürmetler...

1- Manavkuyu’daki Bornova Öğretmenevi’nden şehir merkezindeki hemen her yere aktarmasız veya 1 aktarmayla gidebilirsiniz. Etrafında bir çok çeşit restoran seçeneği de var. Gayet nezih bir semttedir.

2- Çeşme’ye ister otogar üzerinden, ister Metro son duraktan Urla otobüslerine binip, Urla’dan da Çeşme otobüsüne aktarma yaparak (en çetrefillisi), ister Fahrettin Altay’dan kalkan Çeşme minibüslerine binerek, isterseniz İzban ile havalimanına gelip Çeşme’ye giden Havaş’lara binerek ulaşabilirsiniz. Alaçatı’ya Çeşme’den ayrıca geçersiniz.

3- Şirince ve Efes’e ulaşım Çeşme’den daha kolay. İzban’ın sitesinden tren saatlerine bakın. Tepeköy’de inip Selçuk trenine geçeceksiniz, birinde inerken ötekine binebileceğiniz saate göre ayarlarsınız. Selçuk merkezden Şirince minibüsleri kalkıyor. Efes’e bir ara minibüs yoktu ama artık olması lazım.

4- Selçuk’a gitmişken Meryem Ana’ya da uğrayın. Dostlar Fırını’nda boyoz, Çeşme’de kumru (tercihen Hikmet) Kemeraltı Mennan’da karadutlu dondurma gibi sembol lezzetlerin tadına bakın. Zeytinyağlı Ege mutfağı yemekleri yapan yerler var ama sembolleşmiş bir yer yok. Asansör görülebilir ama manzara dışında bir şey vaat etmiyor. Kızlarağası Hanı görülebilir, orta bahçesinde kahve içilebilir.
  • phoarbix  (10.08.19 13:50:56)
Efese bu havada gitmeyin, kül olursunuz.

  • anarsika  (10.08.19 16:52:13)
1- Bu mevsimde İzmir'de öğretmenevinde yer bulmanız çok çok çok zor.

  • lancelot du lac  (10.08.19 20:42:50)