Excel dosyalarını Xml formatına çevirmek

Selamlar;

Excel dosyalarımızı xml'e çevirmek için nasıl bir yöntem önerirsiniz? Online çeviren siteler gördüm ama denemedim. Pek güvenemedim.

2. soru olarak da xml dosyalarını bilgisayarda açabiliyor muyuz? (doğru şekilde çevrilmiş mi çevrilmemiş mi diye emin olabilmek için.)

teknik olarak çok zor, xml'in şematik yapısı xls ile oldukça farklı. xml'i notepad ile dahi açabilirsiniz ama çevirme konusu çok başka

  • vladimirdökümov  (09.08.19 11:52:45)
farklı kaydet dediğinizde xml çıkıyor aslında. işinizi görmez mi? Notepad++ kurup açabilirsiniz

  • kendi helvasını kavuran zombi  (09.08.19 11:55:22)
" farklı kaydet > Notepad++ ile aç " yöntemini deneyeceğim.

bu arada; excel'deki içeriği kopyalayıp not defterine yapıştırıp, onu da xml yapabilirim, eğer böylesi zor değilse.

ana amacımız; excel'deki içeriği xml olarak kayıt edebilmek. çünkü devletin resmi kurumlarına yüklenmesi gereken datalar bunlar. ve xml istiyorlar.
  • matrix  (09.08.19 12:03:44)
@matrix sanıyorum konuya çok hakim değilsin. XML, XLS gibi bir format değil, yani XLS dosyasının uzantısını XML yaptım ve bunu göndereyim olmuyor. XML yapısal olarak farklı bir veri seti dosyası. yani excelde satırlar var sütunlar var ve belki formüller vs. neyse, örnek bir XML dosyası şöyledir mesela

<urunadi>Poster</urunadi>
<boyut>50x70</boyut>
<olcubirimi>cm</olcubirimi>
<kagitturu>Kuşe / Parlak</kagitturu>

teknik olarak o exceli nereden alıyorsan ya da nasıl oluşturuyorsan, devletin senden istediğin XML formatına getirmelisin, XLS'i XLSX'i XML formatında kaydederek çözüme ulaşamazsın
  • vladimirdökümov  (09.08.19 12:07:10)
bu excel'in datasi nereden geliyor? excel'i cevirmek yerine direk database'den xml olarak export yapan bir servisiniz olmasi lazim aslinda. bu ise siz degil IT'cilerin bakmasi gerekiyor gibi.

Dendigi gibi excel ve xml birebir ortusebilecek bir yapi degil. en basta excel'de diger hucrelere bagli verilerin oldugu hucreler varsa xml datasi bozuk olacaktir.
  • crucio  (09.08.19 12:37:33)