Arabanıza kasko yaptırıyor musunuz?

Geçen sene yaptırmayı bıraktım. Fiyatlar malum

Kaskonun yenilenmesine 2 ay kaldı, acaba yenilemesem mi diye düşünüyorum ama yenilemesem kesin ertesi gün bi yere girerim, o nedenle bu riski göze alamıyorum.

  • angelus  (08.08.19 23:00:05)
evet, çünkü benim ödeyebileceğim meblağdan fazla bir hasar olması çok olası

  • 9kuyruklukedi  (08.08.19 23:01:02)
senelik 2 bin vermek vs 60 bin'i kaybetmek. Ben 2000 kaybetmeyi seçiyorum her sene. tavsiye ederim. Yarın aracın arka kontrolünü kaybedip bariyerlere çarpıp yanarak yok olması durumunda vermediğim 2000 için daha çok üzüleceğimi bildiğim için yaptırıyorum.

  • bahoho  (08.08.19 23:06:54)
6 senedir yapıyorum. 1 kere bile kullanmadım çok şükür.

  • false pretension  (08.08.19 23:07:54)
istanbul trafiğinde ne olacağı belli olmuyor, mutlaka yaptırıyorum. arabasına göre tabii, aracım 20 bin liralık falan olsa yaptırmazdım.

  • roket adam  (08.08.19 23:24:08)
4 sene önce yaptırmayı bıraktım. Çünkü arabayı da gözden çıkardım. Şu ana kadar sıkıntı yok. Olsa da koymaz.
Aracın ederi 60k dan fazlaysa yaptır.

  • adwokat  (08.08.19 23:39:28)
bu arada eklemeden edemeyeceğim. kasko sadece aracı koruyan bir sigorta değildir. sürücüyü ve karşısındaki sürücüyü ya da yayayı da kapsar. ölüm klozu diye bir olay var. kan parasını çok duymuşsunuzdur ölümlü kazalarda. kasko bu tür olaylarda kloz eklendiyse sizi teminat altına alır ve cebinizden para çıkmaz. davalarla da uğraşmak zorunda kalmazsınız. güvenli sürüşler dilerim.

  • false pretension  (09.08.19 00:45:42)
Ben de yıllarca yaptırdım. Sonra ücretler artınca ve hiç kazam olmadığından yaptirmamaya başlamıştım. 2 sene yaptirmadim. sonra bir ortamda muhabbeti oldu çok şaşırdı arkadaşlar benim kasko yaptirmamama ve ben de ikna olup yaptırdım.

Neyse, 20 gün önce çevre yolunda önüme köpek atladı, ben de manevra yapınca lastik patladı, kontrolü kaybettim, orta refuj e girerek durdum. Neyse ki hem köpeğe vurmadim hem de bana birşey olmadı.

Ama araçta 25000 TL civarı hasar oluştu. Kasko sayesinde hiç bir ücret ödemeden yaptırıyorum aracı.

Bence kesinlikle yaptırılmalı. Bir de şu var, gidip bl Porsche a carpsan o zaman ne olacak?
  • nucleon  (09.08.19 01:03:39)
evet

  • sutlu nescafe  (09.08.19 01:24:10)
Yaptırmıyorum. Çünkü anasının örekesini istiyorlar. Birilerinin dubai tatilini finanse edemeyeceğim. Hız kurallarına uyuyorum. Agresif sürmüyorım. Arızalı tiplerde yol verip başımdan s ediyorum. Yukarıdaki arkadaşın yaptığı gibi önünüze bir şey çıkınca direksiyonu kırmayın. Frene basın düz şekilde girin. Aksi halde hız 60 üzerinde ise kesin takla atarsınız.

  • 50promil  (09.08.19 01:32:53)
Evet, yolda karşına ne çıkarsa çıksın manevra yapmamak gerekiyor. Ama ortada bir canlı olunca refleks şeklinde böyle bir sonuç gelişebiliyor.

  • nucleon  (09.08.19 08:24:52)
Her sene yaptırıyorum, arkadaşların açıkladığı gibi, en ufak kazada kasko bedelinin misli girebilir.

  • bir ileti paylastim  (09.08.19 09:37:07)
Geçen bir haber vardı. Türkiye'deki araçların %12'si kaskolu şeklinde. İnsanlar eskisi gibi kasko yaptırmıyorlar. Belki zorunlu trafik sigortasına güveniyorlar. Bence bu aracın değeriyle de alakalı bir durum. 40 binlik bir araba için gereksiz. Ama 200 bin değerinde bir araba için yaptırırdım.

  • marsabil  (09.08.19 10:01:21)
ortalama bir aracın farı 1500-2000TL'den başlıyor. Bmw, mercedes vs ise 6000-7000-8000TL diye gidiyor.

Şartlar böyleyken kasko yaptırmamak gerçekten çılgınlık olur. Ben de neredeyse 20 senelik şöförlüğümün ilk senesi hiç kazaya karışmadım. Ama geçen sene duran aracın önünden geçerken adam önünden geçtiğimi görmeyip gaza bastı, sağ arka kapıdan girdi ! Karşı taraf %100 suçlu, ama ona dur levhası olmasa sağdan gelene yol vermedi olarak algılanıp kusur bana girecekti. Al buyur, kapı değişmese sadece doğrultulsa bile kasko bedelinden daha yüksek bir meblağ çıkar.

Ben süper dikkatli kullanıyorum, mükemmel şöförüm diyebilirsiniz, ama karşınıza ülkenin en malı çıkabilir, bir anlık dikkatsizliğinize gelebilir, bugüne kadar kurtarmışsınızdır ama bazen yapabileceğiniz hiçbir şey kalmıyor.
  • kimlanbu  (09.08.19 10:22:04)
@nucleon Porsche'a çarpsak bizim kasko mu ödüyor masrafını?

  • erdoyil  (09.08.19 15:03:28)
Kasko, kasko sahibinin masraflarını öder, karşı tarafın masraflarını (tamamen ya da kısmen, durumu etkileyecek kriterler var) trafik ödüyor.

  • angelus  (09.08.19 15:11:03)
trafik sigortasının limitleri var, karşı tarafta lüks bir arabayı pert ederseniz ömrününüz o aracın borcunu ödemeye geçer. kasko burada devreye girip kalan kısmı yine limitleri dahilinde ödeyecektir. Asagida tavan limitleri ekliyorum;

Otomobil Trafik Sigortası Teminatı 2019
Araç Başına Maddi Giderler 39.000
Kaza Başına Maddi Giderler 78.000
Kişi Başına Sağlık Giderleri 390.000
Kaza Başına Sağlık Giderleri 1.950.000
Kişi Başına Sakatlanma Ve Ölüm 390.000
Kaza Başına Sakatlanma Ve Ölüm 1.950.000
  • nuisance  (09.08.19 15:47:22)