Islak mendili ben icat etmiş olsaydım

Patenini alabilir miydim sizce?
Yani böyle bir ürünün patenti olur mu?

Patentini

  • prizmatik  (08.08.19 15:13:06)
ıslak mendilin tanımını yaptırırlar muhtemelen. şu kadar boyutta mendile şu kadar şu karşımdan katılarak vs gibi bi şeyin patenti olabilir ya da mesela sıcakta uçmayan mendili hala ıslak tutan bi fikrin varsa onunla ilgili patent olabilir. ama ıslak mendilin kendisinin patenti olamaz.

  • ergenpezeveng  (08.08.19 15:40:03)
Evet alabilirdiniz, mesela buyurun 1988de alınmış bir ıslak mendil patenti.

patents.google.com
  • Haldamir  (08.08.19 15:44:34)
tuvalet kağıdının patenti var. o zaman bunun da olur diye düşünüyorum. ancak bir davamızda şimdiki biraların üzerindeki alüminyum folyo düşüncesini müvekkil tescil ettirmesine rağmen tuborgun kullanımını engelleyemedik. mahkeme bunun bir buluş olmadığına hükmetti.

  • ground  (08.08.19 16:36:02)
Islak mendilin ve tuvalet kağıdının patenti varsa neden patent sahibine ödeme yapılmıyor ?

  • prizmatik  (08.08.19 16:45:54)
@prizmatik, Bir sebebi patentlerin 14-20 sene arasinda degisen bir omru var. Bu sure sonunda gecersiz hale geliyor ve icat eden kisi patent uzerindeki haklarini kaybediyor, bulus halka acik hale geliyor.

  • Haldamir  (08.08.19 17:09:20)