Aileniz sizinle cinsellik hakkında bir konuşma yaptı mı?

Kadınlar için anneniz erkekler için babanız sizinle cinsiyetiniz hakkında eğitim konuşması yaptı mı? Bu yaşta şu durumlar başına gelebilir korkmana gerek yok gibisinden bir şeyler falan söyledi mi? Bizimkiler her şeyi bilmemiz gerekiyor gibi davrandı sağolsunlar her seyi olduktan sonra ya da okulda öğrendik. Ayıp çünkü o konulara girerlerse namus gider çarpılırız. Bir de evlilik öncesi konuşma falan oluyormuş öyle bir şey yapacağını da sanmıyorum sizde durumlar nasıl?

Benimki sağlıkçı olduğu için anlattı ne var ne yoksa

  • lcha  (07.08.19 11:07:49)
erkeğim, hiç konuşmadılar. dindar olmalarına rağmen ergenliğe girişi falan bile anlattıklarını hatırlamıyorum. yani abdest bakımından falan. aklıma geldikçe şaşırırım bu duruma.

  • meiyisi  (07.08.19 11:09:05)
Annem ben 11-12 yaşındayken konuşmuştu ama sonra arkadaşlarıma söylediğimde çok şaşırmışlardı, kendi çevremde çok yoktu yani.

Müthiş önemli bir konu bu. Çocukların bu konuda küçük yaştan itibaren doğru bilgiyi sağlıklı bir şekilde öğrenmesi gerekiyor ama ne yazık ki nice yetişkin de bu konuda çok bilgisiz.
  • fotrsapka  (07.08.19 11:12:03 ~ 11:12:25)
Yaptılar aralıklarla. Öyle ders gibi değil de, ara ara gelişebilecek durumlarla ilgili küçük küçük konuşmalar şeklinde. Bir gün bir şeyi başka bir gün başka bir şeyi anlattılar.

Fakat ben erkeğim diye babam anlatmadı. İkisi de farklı zamanlarda, bazen birlikte anlattılar.

Evlilik öncesi ne konuşması oluyormuş? Bir konuşma olmaz artık bu saatten sonra. At kadar adam oldum, neyi konuşacağız, ortada danışacağım bir sorun olmadığı ve ben bunu istemediğim sürece?
  • windowsguvenlikduvari  (07.08.19 11:12:27 ~ 11:14:18)
hiç hatırlamıyorum, bir keresinde babam doğum ile alakalı bir şeyler anlatmıştı ama öyle bir cinsellik muhabbeti olmadı

  • gazozailacatmauzmani  (07.08.19 11:12:33)
Bulabildigi her fırsatta anlatiyor benimki, konusu gecmisse vs. Ergenlige girince regl, kıl tuy olaylarini detaylica anlatmıştı. Böyle şöyle yapabilirsin yapsan iyi olur sonrasında sorun yasamazsin vs.

  • Amaranta ursula  (07.08.19 11:13:17 ~ 11:22:07)
babam ben 20 yaşındayken "prezervatif kullan oğlum, hastalık falan kapma" demişti o kadar, başka bir konuşma olmadı.

  • night train  (07.08.19 11:15:25)
İlginç bir şekilde annemle değil babamla konuştuğumuz olurdu. Annemle konuşmaktan (regl, kıl-tüy vs dahil) hep utandım ve rahatsız oldum, o konuşmak istediği zaman ben istemedim. Annemle hala konuşmam bu konuları. Çocuk/doğum konularının bilimsel tarafını babam anlatmıştı. Bir keresinde ergenken porno izlemiştim, onu öğrendiklerinde annem kıyameti koparmıştı ama babam gayet sakin, anlayışlı olup yetişkin insanla konuşur gibi uzun mantıklı bir konuşma yapmıştı. Bir daha da porno izlemedim zaten.

  • pati  (07.08.19 11:37:31)
Seninki yavaştan kalkmaya başlamıştır diye alay edilmişti bu sayılıyor mu ?

  • olaylar olaylar  (07.08.19 11:51:18)
Erkegim, lise 1 de boynum morarmiş bir şekilde gelene kadar kimse cinsellik hakkında konuşma yapmadı. O halimi gördükten sonra da söyledikleri tek şey kondom kullan oldu. Geri kalan her şeyi ya araştırarak ya da yaşça büyüklerimizin anlattıklarıyla öğrendim.

Ebeveynlerim üniversite görmüş, sözde kültürlü insanlar ama gel gör ki o zamanların Türkiye'sinde üniversite okusanda çocuğuna çok basit bir eğitimi bile veremiyorsun. Sanırım bunun bana tek olumlu yanı ileride çocuklarıma kız/erkek farketmeksizin cinsellik konusunda üstlerine düşeceğim oldu.
  • themmis  (07.08.19 12:37:56)
Ergenlik döneminde su faturasının benim yüzümden çok geldiğini söylerlerdi. Cinselliğe en yakın konuşma bu tarz şikayetlerdi. Anlamıyolardı. Hiç kimse anlamıyodu beni!

  • IncredibleMau  (07.08.19 12:41:16)
Annem regl, kil, tüy konularinda konustu; yardimci olup epey birsey ögretti ama cinsellikle ilgili hic konusmadik.
Ben bazen böyle seylerin lafini actigimda da geri kafali yorumlar yaptiklarindan artik akillandim, hicbir sey konusmuyoruz. :D

Erkek kardesim baska bir sehire kiz aradasini ziyarete gittiginde bile sesini alcaltarak söylüyor bunu. Biz nasil konusalim :D
  • chitosan  (07.08.19 13:02:42)
evliyim. ne regl olduğum zamanlarda ne de evlenirken konuşmadı annem. hiçbir konuda konuşmadı. iyi ki internet var.

  • deartheodosia  (07.08.19 15:08:34)
bi tek dayım kamışa su yürüdü mü len keraneci demişti :/

  • bidakikanizialicam  (07.08.19 15:29:52)
Evet, cinsellik namina ne varsa babam ogretti kucukken.

  • stavro  (07.08.19 20:14:52)
Annem o kadar bilimsel anlatmıştı ki tam anlamamıştım.

  • physcos physcos  (07.08.19 21:21:01)
Yav ben deli meraklı bir çocuktum. Annemi çok sıkıstıriyordum. Orta okulda sıra arkadaşımın porno dergisini almıştım, çok merak ediyorum ne olur ben de bakayım diye. Kadınım bu arada. Resim cantamın icine çaktırmadan koymuştu. Sanırım orada ilk bir elin vajina içine girebildiğini öğrenmiştim. Bir penis görmüştüm. Cok penis tabii (._.) Aslında epey bilimsel bir meraktı. Inceliyordum. Ondan önce de ilk okulda anneme iki deliğimiz var, hangisinden birleşme oluyor diye sormuştum. Annem anlatmak zorunda kaldı her şeyi. Şimdi bazı deli sorularımı hatırlıyor ama buraya daha fazla yazamayacağım. Utanç kaynağı yarebbirm ya.

  • velvetmorning  (07.08.19 21:32:41 ~ 21:33:49)
Babam konuşmasına konuştu da, gizli izlenen porno kasetler ve gizli okunan Playboy dergileri vesaireden referans alan arkadaşlardan çok daha sonra. 90'larda anca o kadardı işte...

  • d max  (07.08.19 23:24:07)
Annem o kadar bilimsel anlattı ki tam anlayamadım. İlk regl olduğumda haber verdim, oldum ve bitti diye. Bitmediğini, ortalama bir hafta süreceğini ve yaşlanana kadar her ay devam edeceğini öğrendiğimde yaşadığım hayalkırıklığını ve şoku unutamıyorum :/

  • physcos physcos  (17.10.19 01:31:19)