miras av tüfeği hakkinda

merhaba arkadaslar, bugün eşimi emniyetten arayarak üzerlerine kayıtlı av tüfeği miras kaldığını belirtmisler ve mirascilarin hepsinin imza vermesi dahilinde tüfeği almalısınız demişler. esimin babası yıllar önce vefat etmiş, tufek sahibi olduğunu biliyorlar fakat birisine devretmis olduğunu hatirliyorlar.Nedir bu işin asli ben dolandirici olabilir dedim fakat karakola davet etmişler.

Rahmetlinin üzerine kayıtlı av tüfeğinin ruhsat süresi dolduğu için sistemden uyarıı düşmüştür memurun ekranına.

Tüfek sahibi hayatta olsaydı ruhsat süresinin dolması sıkıntı olmaz, av tüfek ruhsatları süresi dolunca yenilenmek zorunda değil. Tüfeği taşıma yetkisi kayboluyor sadece, bulundurmaya devam edilebilir.

Fakat sahibi rahmetli olduğu için tüfeğin sorumluluğunun birisine devredilmesi gerekiyor, bu yüzden arayıp çağırmışlardır.

Öncelikle gerçekten tüfeğin fiziki olarak var olup olmadığına emin olun.

Eğer tüfek fiziki olarak elinizde değilse gidip bunu ruhsat şubeye bildirip kayıt altına aldırın. Tüfeğin varlığından haberdar olmadığınızı, rahmetlinin birine mi devrettiğini, yoksa kayıp mı olduğunu, ya da çalınıp çalınmadığı hakkında hiç bir bilginiz olmadığını belirtin.

En kötü kayıp/çalıntı kaydı alırlar, kayıtlara öyle geçer. Ama tüfek fiziki olarak elinizde olmasın.

Asla da çalındı demeyin, belki rahmetli bir av esnasında vs bi arkadaşında unutmuş, birine emanet etmiştir vs (ki bu yaptığı da suç rahmetlinin) sıkıntı büyür.
  • John Bloor  (06.08.19 10:39:52)
@John Blooer

çok teşekkür ederim cevap için çok aydınlatıcı oldu.
  • allahinadiylaoku  (06.08.19 11:19:43)
Rica ederim, tüfek fiziken varsa ve değerli bir tüfekse alın ama mutlaka. Uğraşmamak için hibe filan etmeyin yani.

  • John Bloor  (06.08.19 11:23:09)