[]

kedim depresyona girer mi?

yaklaşık 1 yaşında erkek kedim var, ikimiz birlikte yaşıyoruz. evimizde 2 günden daha uzun süre yalnız bırakmadım. ev dışında da yalnızca annemin evine götürdüm, orada birkaç gün birlikte kaldık.

bu hafta sonundan itibaren önümüzdeki 3 hafta boyunca şehir dışında olacağım. kediyi anneme emanet edeceğim ama tam 25 gün benden ve evimizden uzak kalmış olacak. daha önce hiç gitmediği bir yer değil, evdeki insanlar da yabancı değil ama ilk defa bu kadar uzun süre ayrı kalacağız. hiç sallamayabilir ama terkedilmiş gibi hissedip depresyona girer mi diye korkuyorum. bu konuda yapabileceğim bir şey var mı? mesela benim eşyalarımın etrafta olması hoşuna gider mi?
şimdiden teşekkürler

 
Köpeklerde daha çok oluyor bu. Kedilerde pek olmaz. Ben de olmadı mesela. Görünce biraz trip atıyorlar. İşte gelmiyor, uzak duruyor 1-2 gün. Sevdirmiyor falan. Sonra düzeliyor. Tamamen yalnız kalsa olur da, yanında birileri varken olmaz bence.


  • nasıl yani  (05.08.19 11:12:36) 
döndüğünüzde biraz kedi eylemeniz gerekecek. birkaç gün trip atar sonra gelir. ama kokunuzun sindiği 1-2 eşya iş görür diye tahmin ediyorum. kediler alanlarını kokuyla belirler. sizin kokunuzun sindiği 1-2 eşya o alanda sizin de bulunduğunuz ve onu terketmediğiniz mesajı verebilir. tabii 25 gün kalmaz koku herhalde ama yine de iş görür :)
dönünce gönlünü alırsınız artık.

  • matilda  (05.08.19 11:32:20) 
benimkini ne kadar uzun bırakırsam o kadar tavır alıyor ama annemin evini de seviyor dolayısıyla gözüm arkada kalmıyor. kedilerin fazla umursadığını zannetmiyorum açıkçası, keyfi yerinde oluyor, öyle hüzünlenip depresif takılmıyormuş, gayet rahat keyfi yerinde oluyor. ben geri dönüp eve getirdiğimde biraz tavır yapıyor ama en fazla 1 gün sürüyor.
van kedileri biraz daha hassas oluyorlar, o şekilde cinse göre bir miktar değişim gösterebilir.

  • tiny penny  (05.08.19 13:30:47) 
3 hafta uzun bir süre ama dönüşte yine alışacaktır size.

ben 1 hafta yalnız bıraktım gerçi her gün bir kişi gelip baktı ama dönünce eve girdiğimde hiç pas vermedi yavaş yavaş kokusunu bırakınca alıştı. (Tekirdir kendisi)

yalnız davranışlarında değişiklik oluyor. mesela adını söylediğimde hep bir miyav derdi. 1 haftalık aradan sonra cevap falan vermiyordu. yine en baştan başladık ona da alıştı eski haline döndü.
  • sakatattor  (05.08.19 14:36:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.