Enpara kredilerim

Merhaba,
Enpara bana özel bi indirimli kredi kampanyası yapmış. Ben de hesaplamalara giriştim.

Mevcut kredim 1,
Aylık faiz %2,39
Yıllık maliyet %40,39
Kalan taksit 13
Kalan anapara 7.010
+Faiz 1.252
+vergi
Kalan toplam borç 8.513
Hemen kapat için gereken miktar 7.161

Mevcut kredim 2,
Aylık faiz %2,19
Yıllık maliyet %36,51
Kalan taksit 19
Kalan anapara 17.572
+Faiz 4.210
+vergi
Kalan toplam borç 22.625
Hemen kapat için gereken miktar 17.648

İlk kredi için 7250 çeksem hemen kapatabiliyorum, 13 ay %1,79 aylık faiz ve %29,05 yıllık maliyeti ve toplam maliyeti 8.386
İkisini birden kapatmak için 25120 çekersem 13 ay geri ödemeli, aynı faiz oranları ile geri ödenecek toplam tutar 29.057

Yani aylık 500 lira falan fazla ödeyerek faha iyi faiz oranları ile yaklaşık 2100 lira karlı oluyorum. Yani bu kampanyalı krediyi çekersem iyi.

Ancak şöyle bir sorum var, acaba diyorum bu 2 krediyi hemen kapatmanın kredi notuma kötü bir etkisi olur mu?
Öte yandan yeni kredi çekmektense ben bunlaeı arasam mevcut kredilerimi yapılandıralım desem, bana daha uygun faiz oranıyla yeniden hesaplarlar mı? Mevcut kampanyadan daha iyi bir şey olur mu? Peki yapılandırma işi kredi notumu daha kötü etkiler mi yeni kredi çekmektense? Yani ödeyemediğim için değil daha az ödemek için yapılandırmak istiyorum sonuçta.

Teşekkürler

Arayınca yeni faiz oranından yapılandırıyorlar. Ama enpara faizleri düşürmedi daha. Finansbank 1.60lardayken enpara 1.90 civarı. Onlar da faizi güncelleyince arayın bence.

  • selimcigimisik  (03.08.19 10:43:29)
1.90 dusuk faiz zaten, guncellemis demek ki.
2.30 - 2.40 civarlarındaydi.

  • stavro  (03.08.19 11:16:03)
Mevcut krediyi erken kapatınca kredi puanına olumsuz değil, olumlu etkisi olur. Eğer vakıf ya da halkbank vb bankalardan kredi çekme imkanınız varsa 1,59 dan maliyetlenirsiniz, enparayı kapatırsınız. ( dosya masrafı vs şeyleri de hesaba katarak) bu arada eylülde bir faiz indirimi durumu daha vardı ama olur mu bilmem, gerci olsa bile bu boyutta olmaz muhtemelen.

  • primetime  (03.08.19 11:56:49)