[]

Yeni depresyon tedavisi hakkında bilgisi olan var mı?

Beyine elektrotlarla uyarı veren bir tedavi yöntemi denenmiş ve baya başarılı olmuş.
Bu tedavi tahmini ne zaman Turkiye'ye gelir?newatlas.com

 
Yöntem yeni değil, epilepsi, alzheimer, parkinson, migren, depresyon için uygulanıyor. Şurada uygulanıyor diyemem, depresyon için de biraz deneysel kalabilir ama epilepsi, parkinson, ağrı vs için 5 sene önce bile uygulamalar yapıldığını biliyorum. Üniversite hastanelerinin nöroloji ve beyin cerrahi bölümlerine gitmek lazım. Bir de bu tedaviler invaziv ve masraflı tedaviler oldugu için diğer yöntemlerin denenmiş olması veya hastaya uygun olmaması lazım.


  • curukturpkokusu  (30.07.19 16:33:39) 
Bahsettiğiniz şey EEG olabilir. reemnp.com kliniklerinde bu ve uyguladıkları farklı metotları var. Nöroloji uzmanı Mehmet Yavuz, kitabı da var bu tedavi hakkında detaylı bilgi veren: www.kitapyurdu.com
(Not: EEG'i epilepsi hastaları dışında OKB ve panikatak hastalarına da uyguluyorlar. Hatırladığım kadarıyla depresyon tedavisinde de kullanılıyor. Bu klinikten detaylı bilgi alabilirsiniz)

  • anthemis nobilis  (30.07.19 16:43:41 ~ 16:45:08) 
Derin beyin stimulasyonu, ya da dbs tedavisi turkiyede pek cok merkezde, en cok endikasyonu direncli epilepsi ya da norolojik hastaliklar icin kullaniliyor. Depresyon icin veriler henuz cok yaygin degil ve pek cok guideline’da yer almiyor veya en son basamaklarda olarak goruluyor. Dbs icin sizi psikiyatri hekiminin yonlendirmesi ve beyin cerrahinin da onay vermesi gerek. Dogrusu turkiyede bu konuda cok calismis paikiyatri hekimi oldugunu sanmiyorum.

Bu arada bu tarz medyatik tedavileri noropsikiyatri hastanesi, uskudar universitesi gibi etik acidan soru isaretli uygulamalari olan yerler uyguluyor genelde. Varsa orada vardir diye dusunuyorum. Ayrica tedavinin invaziv oldugunu ve kalici komplikasyonlarinin da olabilecegini goz onunde bulundurmak gerek.
  • gibicibicis  (30.07.19 18:15:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.