Recaptcha neden bu kadar iskence ediyor?

Robotlara karşı güvenlik oldugunun farkindayim ama bu güvenliği sağlarken aşırı can sıkıyor. Çok daha güzel yontemler var. Mesela bir sitede resmin tarif edildigini görmüştüm. Örneğin resimde arabadaki bir çocuk var. Baska resimler arasından onu seçersen recaptchayi asabileceksin. Boy, car anahtar kelimelerini vermiş. Hiç uğraştırmıyor. Can sıkmyor. Neden bütün siteler bunu kullanmıyor? Neden trafik ışıklarını bir daha gormeyene kadar seçmek zorundayız? Veya mağaza önlerini?

"Neden bütün siteler bunu kullanmıyor?"

recaptcha kullanmak kolay çünkü. google'a kaydoluyor, api key ve secret key alıyor sitene ekliyorsun.

ayrıca @kitik'in kendi düşüncesi baya bilinen bi gerçek.
  • cern de cayci olmak vardi  (29.07.19 16:52:00 ~ 16:55:04)
bazi sitelerdeki essegin bir tarafina su kaciriyor, trafik lambalarini isaretlemek icin gobegimin catladigi donemler oldu :(

ama duyuru gibi bazi sitelerde sadece ben robot degilim kutusuna isaret koymak yeterli oluyor. iste bunu seviyorum prnt.sc
  • exlibris  (29.07.19 16:56:32)
bu arada sadece ben robot değilimi işaretlemekle trafik ışığı seçmek aynı sistem değil mi? Ben siteme recaptcha ekledim çünkü normalde çok basitçe bir tıkla geçiyor insanlar, ama vpn vb. ile olduğunda "dur bakalım yeğenim önce şu ışıkları otobüsleri bi göster" diyip onları gösteriyor benim bildiğim. Sitenin tercihi değil yani google'ın çalışma şekli o diye biliyorum, insan olduğuna emin olamadığı kişilere iş yaptırıyor.

@exlibris, hatta buyrun operavpn ile ekşiduyuru kayıt kısmındaki captcha:
i.ibb.co
  • nhk ni youkosu  (29.07.19 17:09:00 ~ 17:11:53)
@nhkni
valla ben vpnsiz bagliyim ve duyuru yeni kayit ekranidan sadece check istiyor. belki de ben allahin sevdigi kullarindan olabilirim bilemedim simdi
prntscr.com
  • exlibris  (29.07.19 17:21:18)