eczanenin eksik ilaç vermesi

arkadaşlar,

şimdi e-nabız dan baktım. doktor reçetede 3 kutu şurup 3 kutu hap vermiş. ama eczanedeki kadın bana şurup dan ve hapdan 2'şer olarak verdi. ayrıca hap'ın muadilini vermiş. muadile tamam diyelim. reçeteki sayı kadar neden vermedi ?

ilaç bitti. aile hekimine yazdırdım tekrar 3 kutu. şimdi eczane diyorki devlet şu tarihe kadar ödemiyor. devlette haklı. 3 kutu bu tarihte bitmez ödemem diyor. bende kendi paramla aldım.

burda bir katakulli olabilir mi ? eczaneyi sağlık bakanlığına şikayet mi etmeli yoksa gözden kaçırdığım bişi mi var ?

Sgk yanlış ilac verilmesi durumunda büyük cezalar kesiyor. Bilerek yanlış vereceklerini sanmıyorum. Hem artık her ilacın ayrı karekodu var. Arayın eczaneye bir sorun.

  • prizmatik  (26.07.19 14:37:02)
Doktor isterse 10 kutu yazsın, eczaneden sgknın ödediği kadar alabilirsiniz. Doktor bunu bilmek zorunda değil kafasına göre yazabilir kutu sayısını. Bir ilaci ilk kez reçete ile alıyorsanız 1 aylık öder. Kutunun içinde 28 tablet varsa ilk seferde 2 kutu alırsınız. Şu an alamamanızın sebebi de bu iki kutunun bitmemiş olmasıdır, kimse sisteme 3 kutu işleyip size 2 kutu ilaç vermez.

  • malwethiel  (26.07.19 15:45:42)
Mobilden editleyemedim, eğer ilac elinizde bittiyse recetede yazan dozdan fazla kullanmış olabilir misiniz? Sistemde günde 1 dir mesela, siz 2 tane almışsınızdır. Eczaneye sorarak en net cevabı alabilirsiniz.

  • malwethiel  (26.07.19 15:47:41)
Eczane katakulli yapmamıştır, 1 kutu ilaç için risk almaz. Siteme 3 ilaç verdim dediyse o ilaçların karekodunu okutup satış gösterdiği için o ilacı bidaha satamaz. En iyisi eczaneye gidip bilgi almak. Hangi gün hangi ilaçtan kaç tane aldığın hangi tarihte ilacının biteceği falan çıkar.
doz aşımı yaptığınızdan erken bitmiş olabilir.

  • sanquis  (26.07.19 18:43:30 ~ 18:44:39)
Bazen elde yeterli olmayınca eksik verebiliyorlar ama o zaman söylüyorlar da. Atlamış olabilirler, her gün bilmemkaç kişi gidiyor sonuçta.

  • d max  (27.07.19 02:29:17)