Hocam diyenlere gıcık olmak

Bu hitabı kullanan kişiler son derece yapmacık geliyor ve bunlardan aşırı derecede irite oluyorum. Sizde de var mı böyle bir durum?

yok. ben de sürekli hocam derim insanlara. özellikle tanımadıklarıma.

  • spirit crusher  (24.07.19 12:25:53)
Bende de yok. Ben de sürekli kullanirim. Kurtarıcı bir hitap bence.

  • Amaranta ursula  (24.07.19 12:29:17)
herkes bana hocam diye hitap eder, ben de çok sık kullanırım. ne gereksizce cıvık ne de fazla mesafeli bence ikisinin tam arası. irite olmayınız, memnun olunuz :)

  • hocam  (24.07.19 12:29:21)
Yok, üniversite yıllarımda çok kullanırdım çok da severdim bu hitabı. Hâlâ da boş değilim kendisine karşı ^^

  • Mossy  (24.07.19 12:34:06)
Hocam şaka mısın sen yaa sal gitsin be hocam. Yalnız hocam sende sinir var gibi geldi bi hocaya görün bence.

  • glide  (24.07.19 12:35:10)
yok. duyuruda ya da sözlükte ben de hocam diye mesaj atıyorum bazen.

  • elorelia  (24.07.19 12:35:19)
Öğretmen olduktan sonra normal karşılar oldum. Hatta ben de kullanmaya başladım. Öncesinde itici geliyordu.

  • ruhen hastayim ben  (24.07.19 13:14:30)
3 üstüme tabi olan koordinatörümüz yaşça kendisinden ort.20 yaş küçük olan bizlere hitap ederken hocam der.

  • same idiot  (24.07.19 13:19:16)
Üniversite döneminden alışkanlık ve büyük kolaylık. Genci yaşlısı tanıdığı uzağı, nasıl hitap edeyim diye düşünmek yerine mis gibi kullanıp geçmek iyidir valla hocam.

  • lcha  (24.07.19 13:23:16)
Bas geç kafaya takma
Hocam diyoruz baba diyoruz hacı diyoruz orti diyoruz kanka diyoruz
Birader diyoruz kirve diyoruz, emmioğlu diyoruz ağabey diyoruz
  • protrek  (24.07.19 14:20:04)
ya yok hocam olur mu öyle şey
ya yok abi olur mu öyle şey
ya yok babuş olur mu öyle şey
ya yok kanki olur mu öyle şey
ya yok hafız olur mu öyle şey
ya yok üstat olur mu öyle şey
ya yok başkan olur mu öyle şey
ya yok usta olur mu öyle şey

hocam wins!
  • dedim dedim de kime dedim  (24.07.19 14:23:11)
yok birader olur mu öyle şey

yok genco olur mu öyle şey

yok zıkımın kökü olur mu öyle şey
  • for day to break  (24.07.19 14:25:45)
Kurtarıcı oluyor bazen, genel bir hitap, hakaret ya da küçümseme içermiyor, agresif içeriği yok.
Örnek: "kardeşim" dediğin zaman bunun tehditvari bir şekilde tonlaması olabiliyor bazen. Hocam iyi.:)

  • Trene çelme atan adam  (24.07.19 14:51:08)
Yok, üniversiteyi Ankara‘da okumam nedeniyle olabilir.

  • buf-e kür  (24.07.19 16:20:38)
Ben bu tarz hitap şekillerine acayip kıl oluyorum. Dostum kardeşim bilader gibi saçma sapan kelimelere ne gerek var. Gel ismimi öğren ondan sonra derdini anlat.

  • uzunincemalbrodayim  (24.07.19 16:31:25)
iyyy. Daha kotulerini ustte yazmislar. Hocam yine iyiymis. Tovbe ediyorum.

  • dont eat me  (24.07.19 17:51:21)
@uzunincemalbrodayim derdime tercüman olmuşsun. dünyanın hiçbir yerinde böyle kardeşim, hocam, genco, hacı vs. hitaplar bu kadar yaygın kullanılmıyor. bunların eğitimli kesim tarafından kullanılması da çelişki bence. dediğin gibi medeni toplumlarda insanlar önce birbirine ismini sorar ve ismiyle hitap eder.

  • redskull  (24.07.19 22:58:26 ~ 23:05:58)
ne diyelim?

tamam gıcık olun, hakkınızdır gıcık olmak. ama gıcık olurken alternatifini de bulun da öyle gıcık olun. size hitap edecek kişileri niye zor durumda bırakıyorsunuz?

samimi değilsek zaten isim bey/isim hanım veya ismini bilmiyorsam hanımefendi, beyefendi derim.

beyli hanımlı olmayacak kadar samimiysek, kişi de benden yaşça büyük gibiyse "abi" derim, "abicim" derim.

e benden oldukça küçük. ben 40 yaşındayım, karşımdaki 25 yaşında. beyli hanımlı olmamın anlamsız olacağı bir durumdayım.

ne diyeyim? adını da bilmiyorum. adını bilsem de doğrudan adıyla hitap edecek kadar da samimi değilim. hiç mi karşılaşmıyorsunuz böyle durumlarla? hocam demeyelim peki. usta, müdür, başkan, hacı, birader, kardeş, yeğen, haculi, baboli, hangisi olsun?

ya da var mı alternatifiniz?
  • kibritsuyu  (24.07.19 23:32:43 ~ 23:36:09)
Var. irrite kelimesini kullananlardan nefret ederim. gözümde anında değersizleşirler ve son derece yapmacıktırlar.

  • 038576  (25.07.19 06:12:55)
yok

@038576 +1

ayrıca fikir sorup sadece kendi gibi düşünenlere tik atanlara da kuruluyorum.
  • FeykIM  (25.07.19 06:23:25)
söyleme tarzına bakar aslında. ağzını eğe eğe hojaam diyenin ağzının ortasına vurulabilir. ya bilader ya, dönemleri üniversitede, toyluk zamanında kaldı. ne derse desin, yapmacık değilse ve ortama uygunsa gıcık olmam, normal karşılarım. ben bu tür hitapları toptan kullanmam, yani karşımdakine hitap etmem. direkt soruyu sorarım. işyerinde konumum gereği zaten kimseye hocam, abicim, kardeş, birader gibi şeyler söyleyemem, bana da kimse söyleyemez.

hocam pardon saat kaç? ile pardon saat kaç? arasında fark yok. hocam bu işi nasıl yapacağız ile, direkt, bu işi nasıl yapacağız? arasında bir fark yok. göz teması kurarak bu tür ifadeler olmadan sağlıklı bir iletişim kurulabilir.
  • Jesus Christ  (25.07.19 09:36:19 ~ 09:37:25)