makine mühendisi arkadaş

merhaba,

makine mühendisi bir arkadaşım var. bölümünü üçüncülükle bitirdi. çok çalışkandır, bölüm arkadaşları onun notlarıyla ders geçiyordu. ama şu anda memleketimizdeki belediyede çalışıyor, bu iş de kendi becerisinin çok altında. iş değiştirmek istiyor ama büyük şehirlerdeki iş ilanlarına yaptığı başvurulara yanıt alamıyor. ikametini istanbul gösterse de dönmüyorlar şu anda çalıştığı yerden dolayı.

nasıl bir iş bulabiliriz kendisine? oradan bıktığı için taşınmaya filan hazır. referans olmadan doğru düzgün makine mühendisi arayan firma yok mu?

edit: belediyeden önce iki fabrikada bakım mühendisi olarak çalıştı, çalışma şartları çok ağır olduğu için belediyeye girdi.
edit2: kocaeli mezunu

bizim firma yeni mezun doğru düzgün bir makina mühendisi arıyor ama şartları,

- en az 2 yabancı dil,
- askerlik sorunu olmayan,
- erasmus vb. ögrenci programları ile en az 1-2 yıl yurtdışında eğtitim almış
- en az 3 adet uluslararası proje, yarışma vb. aktivitide grup çalışmasına katılmış olma.Varsa makale yayımlamış olma.
- lisans diplomasının yanında yüksek lisans veya bizim sektöre göre birkaç tane eğitim ve sertifika ile sektöre dair ön bilgi olması

arkadışında bunlar varsa. bana ulaşabilirsiniz gönüllü bir şekilde referans olup yardımcı olabilirim. eğer şartları sağlıyamıyorsa düzgün bir mühendisim diye dolaşmasın ayıp oluyor çünkü.
  • paudi  (23.07.19 12:58:18)
Yani üçüncülük ile bitirip belediyeye gidiyorsa tahminen çokta iyi olmayan bir okuldan mezun olduğunu varsayıyorum. Arkadaşa zorlu hayatında başarılar diliyorum.
İmza: iyi bir sirkette çalışan 4 yillik makine mühendisi

  • zor azizim zor  (23.07.19 13:04:47)
@paudi

maaş hakkında bilgi vermemişsin. isteklerini iştahla yazmışsın da maaş hangi aralıkta olacak?
  • hayir bu koyden olsam nolcak  (23.07.19 13:09:11)
@pauidi
Pozisyon nedir? Yeni mezun demişsiniz gerçi ama :/
Yine de ilgilendim firma hangi şehirde?
  • jimjim  (23.07.19 13:17:02)
belediyeden sonra zor gelebilir özel sektör. bir de 7 bin falan alıyordur. özel de alabilir mi o kadar?

  • renegade  (23.07.19 14:50:56)
@renegade taşeron üzerinden çalışıyor o yüzden o kadar maaş da almıyor. 5-6 alsa yeter ona.
zorluk problem değil adam önceki işlerinde zaten haftada 7 gün çalışıyor gibiydi.

  • zawisza  (23.07.19 14:52:20 ~ 14:52:43)
Vay arkadaş bizde yeni mezunuz 2500e razıyız iş bulamıyoruz.
Belediyeye nasıl giriyoruz :)
Özel sektör yukarıda belirtildiği gibi baya yetkinlik ve tecrübe arıyor ayrıca başlangıç için 4bini görürse öpsün başına koysun
  • kararsızataletfilozofu  (23.07.19 19:09:49)
offffff bu türk insanı zehir vallahi. niye etiketlemeye veya kendinizle kıyaslamaya çalışıyorsunuz illa anlamıyorum ki ben size kendinizle kıyaslayın mı demişim?

adam kocaeli'yi üçüncülükle bitirdi.

toplam 7 yıl iş deneyimi var. iki büyük fabrikada bakım mühendisi olarak çalıştı. şartları çok ağır olduğundan bıraktı.

son 1,5 senedir belediyede. orada da her işe koşturuyor yan gelip yatmıyor. ama mesleki tatmin yok ve maaş az.

önerisi olmayan bir şey yazmasın lütfen.
  • zawisza  (23.07.19 20:46:05)
Belediyede taşra görevleri ile birlikte 10bini geçiyor yeni mezun mak muh maaşı. Yeni mezun dediğim 2014 falan.

  • goodz  (23.07.19 20:54:22)