İhtiyati haciz sorunu - önemli

şimdi bir dava var tazminat davası . burda bazı taşınmazlara ihtiyati
haciz konulmuş ve kesinleşmiş bu karar. ancak üzerine ihtiyati haciz
konulan taşınmazlar tapuda devri yapılmamış olsa da başka birine ait.
devir olmadığı için borçlu üzerine gözüken bu taşınmazlara ihtiyati
haciz konulmuş.
üzerine ihtiyati haciz konulan taşınmazların sahiplerinin yapabileceği
bir şey var mıdır ?

Başka birine ait olmasının nedeni nedir onu açıklayabilir misiniz? Bir de tazminat davası ile alakalı bir durum ise, dava devam ediyor ise, ihtiyati haciz değil de, tedbir olması gerekir onun.

  • okuyamıyom ben ya  (23.07.19 12:47:46)
Merhaba teşekkür ederim oncelikle. Aklima takilan iki husus var.

1-) tasinmazlar boşanma protokolü ile cocuklara devredilmis. Daha sonra baba hakkinda tazminat davasi acilmis, bu taşınmazlara tedbir (veya haciz) konulmuş. Çocuklar bosanma protokolunden kaynaklı davayi tedbirden sonra acmislar adlarina tescil için. ama davada ustlerine tedbir konduğu için is isten gecmis . Burda cocuklar ne yapabilir bu taşınmazlari kurtarmak icin?

2-) neden haciz degil de tedbir dediniz. Sonucta dava konusu olan bu taşınmazlar degil. Uzerine konan seyin türü önemli mi ?
  • bu benim teorim  (23.07.19 13:21:20)
İhtiyati tedbir değil, haizdir.
Davanın sonuna kadar bu haciz devam eder, haczi koyan mahkemeden sonraki duruşmalarda haczin kaldurılmasını talep edeceksiniz, gerekirse teminat yatıralım diyeceksiniz.

Dava ne tazminatıyla ilgili, talep edilen tazminat tutarı nedir, belirsiz veya kısmi alacak davası mı açılmış?
  • de jure  (23.07.19 13:47:41)