[]

El freni ikaz ışığı yokuş çıkarken kendi kendine yanıyor?

Toyota corolla 1.6 otomatik vites benzinli aracım var, 2016 mart çıkışlı, 3.5 yaşında.

Bakımlarını da düzenli olarak yaptırıyorum, yetkili serviste. Araç 35 binde.

Şimdiye kadar sorun çıkarmadı. Şimdi tek sorun, araç yokuş çıkarken, belli bir eğimin üstünde el freni ikaz lambası kendi kendine yanıyor. Sonra sönüyor. Aracı kilitleme falan yok ama. Işık yanıyor ve sönüyor, hepsi bu.

Google’dan baktım ama farklı yorumlar var. Servise de gideceğim ama buraya da sormak istedim.

Ne olabilir? Ne kadar mal olur?

Teşekkürler.

 
öyle bir sistem yok. muhtemelen kopan bir kablo veya sensor hatası.


  • orpheus  (20.07.19 18:37:02) 
sensör yada bi kablo şase yapıyordur. oto elektrici halleder.


  • false pretension  (20.07.19 19:15:34) 
1. Fren hidrolik seviyen minimum seviyede, araç rampa gibi yerlede dengede olmadığı için hidrolik minimum seviye altına düşüyor ve lamba yanıyor. Bunu kaputu açıp kendin kontrol edebilirsin.

2. Ön fren balatalarından birisi bitmek üzere, balata aşınma pimine kadar balatan incelmiş durumda. Pim, diske değdikçe lamban yanıyor.

İki sebepten biri...
  • krtkartal  (20.07.19 19:24:53) 
fren hidroliği eksiltmiş +1. sensör, kablo falan olsa sadece yokuşta yanmazdı.

lakin şöyle bir şey var. fren hidroliğinde kaçak olabilir, ya da balatalar inceldiği için fren hidroliği seviyesi incelen balatayı dengelemek için azalmış olabilir.

yani balata incelmişse, siz de fren hidroliği eklerseniz, balatayı değiştirince fazla gelen fren hidroliği taşar.

ama yok basit bir kaçak varsa biraz hidrolik ekleyip kullanabilirsiniz. ama kaçağı da tespit etmenizde fayda var.
  • kibritsuyu  (20.07.19 21:05:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.