Kpss'den başarılı olanlar ne dediler ?

Arkadaşlar özellikle bu sınavda 80'in üstüne çıkıp başarılı olanlar işin sırrı nedir ? Daha çok konu anlatımının üzerinde durmak mıdır yoksa psikopat gibi test çözmek midir ? Kpss'den başarılı olanlar özellikle sözel derslerde nasıl bir strateji izlemişlerdir ? 90 küsur gün kala işi daha mükemmel hale getirmek için neler yapılabilir ? evet çok soru sormuşum :S

edit: Hafta içi çalıştığım ve hafta sonu dershaneye gittiğim için sadece akşam 20:30'dan sonra çalışma imkanım oluyor

edit 2: yaklaşık 7-8 senedir lise bilgilerimden uzak kaldığım ve ilk kez bu sınavla geri dönüş yaptığım için temelinde hali hazırda bulunduğunu söyleyemem..

@aband0ned

lisans.. Puan türü derken sadece genel kültür genel yetenekten 80'in üstüne çıkıp b kadrolarından birini tercih etmek istiyorum..
  • joehigashi  (08.04.10 10:48:24)
yanlis anlamadiysam temel sorun tarih cografya ve vatandaslik...ben de ayni durumdaydim, ama isteyince oluyor. oncelikle buyuk kagitlar al.. A4 ten daha buyuk olsun..her ders icin bir kagit. elbette bildigin seyler vardir. bilmedin herseyi buraya kiucuk kucuk not al. kagidi parsellere ayir ama oyle dumduz yazma)bir kagida sigdirmaya calis. (sonra soruyu gorunce once yeri geliyor insanin aklina) daha sonra bu kagitlari bir koseye koy ve cikmis sorulari cozmeye calis. oyle kac net yapicam falan icin degil. sadece calisma amacli. takildigin soruda acaba der demez hemen kagidini al eline bak cevaba onunla ilgili yazdigin her seyi oku...goreceksin ki birkac sinav sonucu bakmamaya baslayacaksin.. seni tatmin edecek....basarilar.. ise yarayip yaramadigini da yazarsan sevinirim...bende super yaradi ama...

  • lule  (08.04.10 11:05:27)
@lule

aslında temel sorun genel yetenek bilhassa matematik :) Misal geçen gün dershanede yapılan bir deneme sınavında daha önce çalıştığım tarihten 27 net çıkardım ama hiç göz gezdirmediğim coğrafyada batırdım bu seferde :( Tarihten 27 net çıkarmamın en önemli sebebi de denemeden 3 gün önce genel tekrar yapmamdı(baya baya, konu tekrarı ağırlıklı pek test çözmedim).. ama işte konular ezbere dayalı çabuk unutuluyor.. Eee tekrarda belli bir süre sonra acaip şekilde sıkıntı yaratıyor.. Belki de bayma sebebi benim çalıştığım sayfaları tek tek anlatma psikopatlığımdan kaynaklanıyordur :p Yani sözelden yana sıkıntım belli bir süre sonra tekrarlarda oluşan isteksizlik ki senin bu yöntemini deneyeceğim.. Benimde test çözerken oluşan psikoloji benzer çalışıyor soruyu görür görmez direkt kitaptaki yeri aklıma geliyor :) o sayfada resim falan varsa kafamda o resim canlanıyor.. Bu bağlamda bu tarz bir çalışma pratiklik kazandırabilir.. Özellikle coğrafya da bor nerede bulunur, lahana nerede çıkar, konserve fabrikaları nerededir konusunda deneyeceğim :) Vatandaşlıkta da deneyim hatta..
  • joehigashi  (08.04.10 11:25:18 ~ 11:31:08)
80 puan bazen derdine derman olmayabilir. mesela girmek istediğin kurumlar neler? nereyi tercih etmek istiyorsun bunlar da önemli

  • isbara alp  (08.04.10 16:32:03)