Imkansizlik ve Kahve

Merhaba duyuru,

Su isitma imkanim yok. Coldbrew icin buzdolabim yok.

Nasil kahve yapabilirim?

Ilik suyla bir demleme teknigi var da ben mi bilmiyorum?

Granul kahveyi midem kaldirmiyor, baska bir kafeinli karisim varsa bildiginiz, ona bakayim.

Guarana kullanan, memnun kalan var mi?

Alplerde, bir manastirda olacagim bir calisma icin. Tüm yaratici cozumlere acigim.

gazlı değil de jel yakıt- reşo ocaklar var, kapağını kapatınca sönüyor. ondan alabilirsin

bir de süt. sütle ısıtmadan kahve yapabilirsin, soğuk da gider zira..

edit: ismini hatırladım:)
  • her giriste sifresini unutan adam  (17.07.19 15:19:04 ~ 15:20:15)
poşet filtre kahve var, isviçre almanya tarafında rahatlıkla bulursun. suyun içine at, demle ve iç.

sıcak olursa daha iyi ama ılık suyla da idare ediyor.
  • babilbaligi  (17.07.19 15:42:48)
eski tüplü tvlerin içinde plastik bi mercek vardı ekran boyu kadar, ismini hatırlayamadım, aşırı acayip psikopat güçlü bişeydi bu, youtube da kesin vardır, siyah geniş bi tava bulursan 10 dakkada kaynar su. buldum fresnel lens diyolar. www.youtube.com oha 10 saniye sürmedi. işin bitince rulo yapar koyarsın çantana rulo olmuyosa bile hazır satılan lensler var ufak onlardan alırsın a4 boyutunda, burada suyun çok hızlı kaynamasının bir sebebi de taşın çok ısınmış olması.

  • Fodera  (17.07.19 15:53:06 ~ 16:03:11)
portatif küçük ocaklardan neden kullanmıyorsunuz?

urun.n11.com

başlığı keyfine göre alabilirsin elbette, ben rüzgarda sönmeyen bir model kullanıyorum.
sadece kahve için çok üzün süre gider.
  • hasmetizm 2046  (17.07.19 15:58:09 ~ 16:04:38)
ya da bu manastırda hiç mi ateş yanmıyor, bi demlik semaver bişey götür, çay içmiyor mu bu insanlar?

  • hasmetizm 2046  (17.07.19 16:06:07)
ilik suyla cokca calkalayarak isi olmadan belki kahveye benzer bir sey elde edilebilir. iyi kol kasi da yaparsin.

  • alperz  (17.07.19 16:22:53)
chemistry.stackexchange.com

özetle diyor ki basıncı artırırsan 30 derecede de suyu kaynatıp kahve elde edebilirsin :)
  • Hakan1980  (17.07.19 16:30:50)
cok kahveyi az su ile bir kapta demleyin. bir gece bekletin. sabaha olmus olur.

  • 65 derece  (17.07.19 16:57:45)
1-2 kamp için gaz kartuşu alacaksın. bir tane mokapot bir tane de msr pocket rocket

  • argent dawn  (17.07.19 17:08:07)
Cok yaratici cevaplar geldi, tesekkurler.

Cok eski bir bina oldugu icin yok. Tup ya da ocak kuramam. Trenin gittigi yere kadar gidip oradan 10-12 kmlik dag yolunu bisikletle asacagim. O nedenle tup ya da ocak tasimam zor yanimda.

@hasmetizm, icmiyorlar, cay kulturleri yok katolik nenelerin.
  • buf-e kür  (17.07.19 17:48:33 ~ 17:51:19)
tüp dediğimiz 10-15cmlik ve yarım kiloluk bir şey. ocak dediğiniz de pocket rocket alırsanız 100 gram sadece. sırtımızda taşıyoruz bunları bisikletle nolacak.

  • argent dawn  (17.07.19 22:57:36)
tupu ucaga almazlar ama. indigi yerden almasi lazim.

  • jimicik  (18.07.19 09:40:54)
@jimicik, ucaga binmiyorum, trenle 6-7 saat uzagimda bir yer.

@argent dawn, oyle bir ortamda techizat kurmam hos karsilanmaz, o nedenle sorumu bu sekilde sordum. Yer Yuksek-Alpler. Yuk sikintim var bisiklet kullanirken.
  • buf-e kür  (18.07.19 13:33:08 ~ 13:45:42)
aslinda yuruyusculer icin ultralight kamp ocaklari var. agirlik konusunu da gectim, siz tehcizat da istemiyorsunuz. ama neticede kahve demplemek icin bir tehcizat olacak ufak da olsa.

www.kagitpil.com
urun.n11.com

bunlar usbli isitma alternatifleri. usbyi de harici batarya ile sarj edebilirsiniz. harici bataryayi da bisiklet surerken sirtiniza asabileceginiz gunes enerjisiyle dolan panellerle sarj edeblirsiniz.

bir de tealight mum geliyor aklima. sabir isi tabi.
  • jimicik  (18.07.19 15:22:21)
abi su bile ısıtılma imkanı olmayan bir manastırda kahve de içmemek gerekiyor demek ki. yani içilebiliyor olsa bi ocak mocak bişey imkanı olurdu, en azından dışarıdan getirme şansı olurdu. hem kendileri içmiyor, hem dışarıdan portatif ocak getiren hoş karşılanmıyor. e demek ki oradayken de kahve mahve içmemek gerekiyor. yani bu asker ocağında bira içmeye çalışmak gibi bir şey bence.

pet şişe suyun içine filtre kahveyi at, ertesi gün de süzüp iç. buzdolabı olmasa da cold brew gibi olur yine.
  • kibritsuyu  (18.07.19 15:38:09)
bi de kahveyi koyup keyif yapmak değil de, kafein alayım, kahve tadı gelsin yeter gibi bir düşüncen varsa, sallama kahve diye bir şey gördüm. aynı poşet çayın kahvelisi.

maraş otu gibi poşetiyle ağzına atıp emikleyerek biraz tatmin olunabilir mi acaba? daha da aklıma bir şey gelmiyor.
  • kibritsuyu  (18.07.19 15:57:58 ~ 16:02:33)
poşet kahveyi musluk suyuna atıp denedim bugün. fena olmadı. Isviçre'de indiğin yerde rahatlıkla bulursun...

  • babilbaligi  (18.07.19 16:20:47)