Instantiate? ne demek

softwarecilar, computer science ahalisi,
simdi isim geregi ben bu developer kardeslerle cok bir aradayim ama ben normal elektrik muhendisi uygulayici oldugum icin cok gerek duymuyorum ne yaptiklarina.

bazen de lazim oluyor iste. .xml bazli bir haberlesme standardimiz var 61850 diye. bunun uzerine yazilimlar gelistiriyor arkadaslar. oop felsefesi hakim.

peki oop uzerinden bu instantiate ne demek nasil kullanilir nedir olayi anlatabilirmisiniz orneklendirerek sizden ricam?

muchas gracias

abi şimdi class'lar var, bunlar objelerin blueprint'i gibi bişi. sen bu class'ları kullanarak yeni bi obje ortaya koyuyosun, bu işleme de instantiation diyosun.

mesela insan class'ın var diyelim.

class insan
kol_sayisi=2
bacak_sayisi=2

insan osman = new insan()

deyip osman'ı yaratıyorsun. yani allah'a mahsus olan bişiyi bilgisayara yaptırıyor, şirk koşuyosun.

bu şirk koşma eylemine instantiation diyoruz.
  • cern de cayci olmak vardi  (14.07.19 22:49:48 ~ 22:52:37)
stackoverflow.com

şurda da ayrımlar ve örnekler var
  • sttc  (14.07.19 22:50:52)
OOP için:

class, object, instance var, class en basitçe hali ile yazılımın kod hali. object ve instance ise yazılım çalışırken new Hede() diye üretilen örnekleri. Instance dedikleri anda, belli bir class'dan bir örnek oluşturulmuş ve bu örnek için gerekli bellek alanları tanımlanmış, siz objeye; instance'a eriştiğinizde o da gidip gerekli bellek bölgelerine erişiyor.
  • selam  (14.07.19 22:55:16)