cumhuriyet tarihi hakkında okunması gereken kitaplar nelerdir ?

cumhuriyet tarihi hakkında (kuruluşundan günümüze) okunması gereen kitap tavsiyeleriniz nelerdir ?

Celal Bayar - Ben de yazdım.
Bir de nacizane görüşüm cumhuriyet tarihini daha iyi anlamak, milli mücadelede ve sonrasında ön plana çıkan karakterlerin kimliklerini, bağlantılarını daha iyi kavramak için ikinci meşrutiyet öncesinden okuma yapmakta fayda var. Yoksa geçen isimlerin ya büyük kısmı manasız gelecek ya da milli mücadelede çok emeği bulunan bazı zevata vay bunlar şerefsizmiş, neden böyle yapmışlar demenize sebep olacaktır.

  • nifak tohumu  (14.07.19 21:51:46)
Türkiye'de çağdaşlaşma - niyazi berkes
Türkiyenin düzeni - doğan avcıoğlu
Türkiye üzerine tezler - yalçın küçük
  • temasettin  (14.07.19 22:09:56)
100 yıl için kitap tavsiyesi istiyorsunuz :) Çok derinlere girmese de tamamını kapsasın diyorsanız Sina Akşin - Kısa Türkiye Tarihi. Yok dönem dönem ayrıntılı bilgi lâzım diyorsanız Şevket Süreyya Aydemir'in Tek Adam-İkinci Adam-Menderes'in Dramı serileriyle 1960'a kadar gelirsiniz. Orada da Ömer Sami Coşar-Abdi İpekçi - İhtilâlin İçyüzü meselâ. Sonrası için kapsamlı kitap aklıma gelmiyor, örneğin 12 Mart için Celil Gürkan'ın 12 Mart'a 5 Kala kitabı okunabilir. Yâni baya uzun bir liste yapmak gerek buna. Tanıl Bora'nın Cereyanlar'ına da dönemi ideolojiler üzerinden okumak için bakılabilir.

  • istambul  (15.07.19 00:09:05)