İstanbul da gezilicek yerler nereleridir müze kart nerelerde geçerlidir ner

Yaz döneminde staj yapmak için istanbuldayım hafta sonları gezicek yer bakıyorum ama seçenekler çok fazla karar veremedim.Özellikle yürüyerek tur yapan gruplar varmı tarihi yarımada civarını anlatarak gezicek bir grupla gezmek isterdim.
Ayrıca hangi müze tarihi mekanlarda müze kart geçmiyor ?
Not:Staj yapıyorum ordan gelenin büyük kısmı yol yemek kalcak yere gidiyor düşük bbütçe ile yapılabilicek birşeyler önerebilirseniz minnettar olurum.

arkeoloji müzelerini mutlaka gezmeni tavsiye ederim, müze kart geçerliydi sanırım.

  • ben cocukken de cooldum  (12.07.19 01:50:50)
müzekart arkeoloji müzesinde, ayasofyada falan geçerli. bu ikisi hakkıyla gezdiğinde bir gününü alabilir. sultanahmet bölgesi dışında parayla veya müzekartla gezeceğin fazla yer yok. sur içini gezmek istiyorsan bir planlama dahilinde gezmelisin, istanbul suriçi açıkhava müzesi gibidir zaten. bizans yapıları ve mimar sinan eserleri günleri yapabilirsin mesela, farklı farklı günlerde. eserlerin çoğunun önünde bilgilendirme panoları var. elbet vardır gruplar ama grupla gezmek, suriçinde, hem yorucu hem kısıtlayıcı oluyor. ayrıca osmanlıca kitabeleri merak ediyorsan geçtiğin yerlerdeki kitabeleri açıklayan internet sitesi de mevcut.

Sarnıçlarda (yerebatan sarnıcı, şerefiye sarnıcı vb) müzekart geçmez. istanbul üniversitesine bağlı yakın dönem müzeleri de ücretsizdir.(edebiyat fakültesi civarında)
  • scythe  (12.07.19 02:09:34)