Araba arızası

moralim bozuldu ya.

2006 model citroen arabam bugün yolda giderken bir anda bozuldu.
önce araba hafif titrer gibi oldu, ardından bastığım gazı almamaya başladı. egzos emisyon ışığı yanmaya başladı. ileride sağa çekip motoru kapattım. emniyet şeridine girdim.

neyse.
sonra tekrar çalıştırmayı denedim, hayvan gibi titredikten kısa bir süre sonra motor k endi kendine durdu. 3-4 kez daha denedim bana mısın demedi. (tekrar çalıştırıp park modundayken gaza yüklenip deviri yükselttiğimde ise motor kapanmadı bu kez. düşük devirde kapanıyor sanırım)

neyse çekici mekici trilyon tane şeyle uğraşıp servise bıraktım. adam sabah bakacak.
ama içime çok oturdu, büyük bir arızaysa cidden ekonomik olarak bitik durumdayım. direkt biterim.

ne olabilir bu arıza ya, başına gelen eden var mı?
otomatik vites araba bu arada.

inanılmaz m oralim bozuldu tarif edemiyorum.

basit bir müşür arızası da olabilir.

  • ergenpezeveng  (09.07.19 22:40:56)
krank sensoru arızası gibi 200-300 liralık bişey de çıkabilir.

  • orpheus  (09.07.19 22:46:28 ~ 22:46:42)
dizelse partikül filtresi sorunu gibi geldi bana.

  • c1b2k3  (09.07.19 22:51:39)
Daha önce (arıza gününden önce) hiç egsoz emisyon ışığı yanmadıysa sorun çok büyük ihtimal yakıt kaynaklı/depo pisliği kaynaklıdır. Eğer yakıt kaynaklı değilse onlarca farklı sebep olabilir. Egr valf arızası, manifolttan motorun hava alması,hava debisi sensör arızası, pislikten dolayı enjektör tıkanıklığı vs vs.

2006 model aracınız c4-c5-c6 ise bilgisayara bağlanınca nokta atışı hata kodunu verir.
  • krtkartal  (10.07.19 00:13:38)