yakıt sarfiyatı hesaplama

yaklaşık 1 saat dur kalk yapılan bir trafikte, 1.6 dizel, manuel (2017 ford focus) araç kaç litre benzin yakar?

not: yolun 1/3'ü rampa.

edit: 1 saat dur kalk dediğim trafik bildiğin dur kalk. toplamda katedilen mesafe 4 km filan :)

Bunu hesaplamak çok zor bence. Aracın şehir içi katalog değeri 5.1 litre. Sürekli dur-kalk bir trafikte ortalama değerin şehir içi değerinden 1-2 litre civarı fazla olacağını düşünüyorum. Kışın 1 litre daha ekleyebiliriz. Bunlar tabiki araba kullanan bir insanın kendi arabalarındaki gözlemleriyle poposundan uydurduğu değerler.

  • Abdurrahman  (09.07.19 13:37:01 ~ 13:38:07)
katolog 5.1 denmış. şehiriçi trafik ile bu 7-8 olur, ayrıca rampa da var +2 de bunu ekleyelim. 10 lt eder, bu 100km değeri. 1 saatte 40 km gidilse max 5 lt yakar diyorum. fena sallamış olabilirim.

bunun kesin cevabı için yola çıkmadan depoyu fulleyip km sayacı sıfırlamak sonra yol bitiminde tekrar fulleyip harcanan yakıtı hesaplayabilirsiniz.
  • surprise  (09.07.19 13:47:40 ~ 13:47:54)
kesin hesabı zor. aynı yolu farklı günlerde aynı şekilde gitseniz bile farklı tüketim tabloları ortaya çıkabilir. hassas hesap mümkün değil pek. yuvarlak hesap yapılabilir o da size kalmış. aynı model araba ile farklı tablolar çıkması yine çok olası.

  • ergenpezeveng  (09.07.19 13:52:26)
1500km kadar kullandığımda ortalama yakıt sarfiyatı 6.4lt/100km civarındaydı. 1saatte 60km gittiğini varsayarsak, ortalama tüketimin de 8lt civarında olsa. yaklaşık 5 litre civarı yakmışsındır.

  • kimlanbu  (09.07.19 15:18:43 ~ 15:18:54)